"Зелений" тариф дав змогу Україні мати 10 ГВт "зеленої" генерації на початок російського вторгнення – державний трейдер

Cектор "зеленої" енергетики переживає тяжкі часи через заборгованість державного "Гарантованого покупця" за вже вироблену електроенергію, зазначив представник держкомпанії "Енергетична компанія України"
Фото: depositphotos.com

Дія "зеленого" тарифу для стимулювання будівництва електростанцій відновлюваної енергетики дала можливість Україні залучити великий обсяг інвестицій у цей напрям. Про це 20 лютого в ефірі YouTube-проєкту Energy club заявив керівник напряму "зеленої" енергетики держкомпанії "Енергетична компанія України" Ілля Притула.

"Зелений" тариф колись був дуже потужним механізмом, який дозволив як магнітом приманити інвестиції в Україну, в тому числі іноземні", – сказав Притула.

За його словами, підтримка галузі відновлюваних джерел енергії з боку держави допомогла на початок 2022 року мати майже 10 ГВт потужностей генерації ВДЕ.

Водночас він нагадав, що сектор "зеленої" енергетики переживає тяжкі часи через заборгованість державного "Гарантованого покупця" за вже вироблену електроенергію. За цих обставин, на думку представника ЕКУ, частина виробників переходить працювати в ринкові умови.

"Не слід забувати, що механізм "зеленого" тарифу обмежений у часі й уже у 2030 році він перестане існувати. Тож вихід [усієї галузі ВДЕ] на вільний ринок – це лише питання часу", – зазначив Притула.

Контекст:

Кабінет Міністрів України має ухвалити рішення про докапіталізацію компанії "Енергоатом" або ж дозволити випустити їй облігації, вважає голова комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів України Олександр Трохимець.

Керівний партнер UDP Renewables Сергій Євтушенко заявив, що проблема боргів в енергетиці полягає в неринковому формуванні тарифів у необґрунтованих спеціальних зобов'язаннях для державних компаній, які треба узгоджувати з реальною економічною ситуацією.