Зеленський: Я знаю про тиск податкової, але я не маю повноважень заборонити їй ходити до бізнесу
Тиск фіскальних органів на бізнес в Україні можна припинити тільки після ухвалення відповідних законів. Про це сказав президент України Володимир Зеленський на підсумковій пресконференції 19 грудня, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
Журналіст зазначив, що навіть після зустрічей Зеленського із представниками бізнесу тиск на них не зменшився, а ще й загострився, і запитав, чи тримає президент це питання під контролем.
"Я цю платформу побудував в Офісі [президента], щоб допомогти бізнесу і щоб не було невирішених питань, і щоб бути контактом між ними та податківцями, урядовцями або правоохоронцями. Я знаю, що вони багато разів були вдячні за це", – сказав Зеленський.
Він зазначив, що питання тиску на бізнес буде вирішено тоді, коли буде ухвалено відповідний закон.
"Ви знаєте, що не було жодних перевірок. Але була вимога Міжнародного валютного фонду, і всі перевірки були повернені, ми нічого із цим не могли зробити. Тому я запропонував альтернативу – давайте зробимо один орган, фіскальний чи правоохоронний, який бізнес захоче, який пов'язаний з економікою, і тільки працівники цього органу зможуть спілкуватися з бізнесом. Я знаю, що відповідний закон мав бути зареєстрований у Верховній Раді", – сказав президент.
Він додав, що перевірить, чому цей закон досі не проголосовано.
"Ви також зрозумійте мене. Я знаю – тиск податкової тощо, напевно, є якісь неправильні кроки. Але у мене немає таких повноважень, щоб я просто заборонив податковій ходити до бізнесу. Ми повинні жити за законом. Те, що я сказав, я можу зробити, інше – ні. Якщо є якісь інші пропозиції, я готовий підставити плече", – заявив Зеленський.
Контекст:
У березні 2022-го Верховна Рада України ухвалила закон, який називали "податковою реформою воєнного часу". Його метою було підтримати бізнес в умовах війни – він, зокрема, скасував перевірки бізнесу і штрафи за невикористання реєстраторів розрахункових операцій, установив нульовий акциз та семивідсотковий ПДВ на пальне.
Також завдяки цьому закону компанії з обігом до 10 млрд грн дістали можливість перейти на спрощену систему оподаткування (їх зарахували до платників податків третьої групи) і замість 20% ПДВ сплачувати податок у розмірі 2% від доходу, як фізособи-підприємці. Для першої та другої груп платників єдиного податку ввели можливість не сплачувати єдиного податку, а також єдиного соціального внеску – за мобілізованих співробітників.
У березні 2023 року голова фінансового комітету Ради, нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев заявив, що вже з 1 липня "воєнні" пільги скасують, і анонсував ухвалення урядового законопроєкту №8401. Окрім виконання зобов'язань, які Україна взяла на себе за меморандумом із МВФ, причиною повернення до довоєнного оподаткування Гетманцев називав контрнаступ сил оборони України. У першому читанні законопроєкт ухвалили 29 травня, у другому – 30 червня.
26 липня президент України Володимир Зеленський підписав закон, який повертає довоєнне оподаткування.