"Зернова угода" не відповідає інтересам України, вона легалізувала піратство Росії в Чорному морі – експерт
"Зернова угода" відійшла в минуле, вона більше не відповідає інтересам України. Таку думку в ефірі каналу Politeka 7 вересня висловив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.
Як зазначив Вовк, ця угода була "тактичним способом" вивезення українського зерна, за який країна заплатила "стратегічну ціну".
"Ми фактично самі обмежили своє цивільне судноплавство, де-факто дозволивши зовнішнім силам визначати, що й у якому порядку будуть вивозити з українських портів. Це питання номер один. А питання номер два – це те, що ми де-факто легалізували ці дії, той порядок, який Росія встановила в Чорному морі. А по факту це звичайне піратство. Тому що, якщо судно зупиняється під надуманим приводом і здійснюється якийсь його псевдоконтроль чи ще щось, це просто піратство", – підкреслив він.
Вовк нагадав, що Головне управління розвідки України оприлюднило документи, котрі свідчать про те, що завданням російського "координаційного центру", який перевіряв судна, було максимальне зниження обсягів експорту українського зерна й інших вантажів у межах угоди.
Після цього, на думку експерта, "ілюзій із приводу угоди з агресором не може бути ніяких".
"Угода з агресором може бути тільки одна – це угода про капітуляцію Росії. Усі інші спроби домовитися в поточних умовах, – мені здається, це просто дуже велика політична ілюзія", – підкреслив він.
Вовк вважає, що єдиний шлях до відкриття українських портів – це асиметрична відповідь.
"І ми це вже зробили. Ми показали, що говорити з Україною виключно з позиції сили у росіян більше не вийде. І удари, які були здійснені по російських і військових, і цивільних суднах, – але це законні воєнні цілі, тому що вони були задіяні в поставках до російських збройних сил, – показали, що Україні є чим відповісти. Відповідно, Росія має дуже чітко розуміти те, що вона завжди розуміє, – це право сили. Тобто якщо вона якимось чином буде здійснювати незаконний вплив на судноплавство України, вона отримає таку ж відповідь від наших Збройних сил", – додав Вовк.
Контекст:
17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь погрожували "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти та з них. Новими коридорами пройшло вже чотири судна.