Ар'єв про реакцію Угорщини на український закон "Про освіту": Ми будемо діяти дзеркально
Кількість українських делегатів Парламентської асамблеї Ради Європи втричі перевищує кількість угорських, а тому може вплинути на остаточне рішення щодо угорських питань, заявив голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв.
Якщо Угорщина буде блокувати ініціативи зі зближення України з Європейським союзом, Україна готова до дзеркальних заходів, заявив голова української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), народний депутат від Блоку Петра Порошенка Володимир Ар'єв у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".
"Ми по-сусідськи з ними співпрацювали. Якщо вони не хочуть взаємодіяти по-сусідськи, наприклад, у Раді Європи, кількість українських делегатів утричі перевищує кількість угорських, і ми можемо вплинути на остаточне рішення щодо Угорщини також. Якщо вони вдаються до шантажу, а не до спокійних переговорів, це ненадійне партнерство", – підкреслив Ар'єв.
За його словами, прагнення Будапешта блокувати зближення ЄС та України робить Угорщину ненадійним партнером для всіх, однак в України є відповідні важелі. Ар'єв додав, що зростання націоналістичних настроїв в Угорщині давно турбує ЄС, яке б'є також по іміджу цієї країни в Євросоюзі.
"Те, що робить Угорщина, – це шантаж, тому в цьому випадку ми будемо діяти дзеркально щодо Угорщини, якщо вони роблять таке щодо нас", – заявив нардеп.
Глава української делегації в ПАРЄ також нагадав: перш ніж вести політичні дебати на тему закону про освіту, варто спочатку дочекатися висновків Венеціанської комісії щодо мовної його статті.
5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту", 25 вересня його підписав президент України Петро Порошенко. Документ уводить 12-річну шкільну освіту, посаду освітнього омбудсмена і передбачає, що оклад педагогів буде залежати від підсумків їх сертифікації. Законом також розширено використання української мови в навчанні.
"Підхід, який там закладено, такий, що дошкільну і початкову освіту здобувають рідною мовою. Під час навчання в початковій школі великий наголос роблять на оволодінні державною мовою. Починаючи з базової освіти, ми здійснюємо навчання українською мовою", – пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич. 15 вересня за підсумками зустрічі з главами дипломатичних місій вона заявила, що Україна готова надати в Раду Європи на експертизу статтю про мову освіти в законі про освітню реформу.
Своє занепокоєння щодо мовної статті в законі висловили Угорщина, Молдова, Польща, Росія, Болгарія і Греція.
У міністерстві закордонних справ Угорщини сьогодні заявили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".