Білецький: Якщо США і Британія не хочуть повернення до будапештського формату, Україна має права та обов'язки перед власним народом повернути ядерний статус G

Білецький: Якщо США і Британія не хочуть повернення до будапештського формату, Україна має права та обов'язки перед власним народом повернути ядерний статус
Білецький: Треба припинити гратися в мінський майданчик, який абсолютно себе вичерпав
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Якщо Україна тільки почне розмову із Заходом про рішення повернути собі статус ядерної держави, влада європейських країн сяде за стіл переговорів із РФ про долю України, заявив лідер "Національного корпусу", позафракційний нардеп Андрій Білецький в авторській програмі головного редактора інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

Україна має перестати "гратися" в мінські переговори і переходити до будапештського формату. Таку думку в авторській програмі головного редактора інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман на телеканалі "112 Україна" висловив позафракційний нардеп Андрій Білецький.

"Треба припинити гратися в мінський майданчик, який абсолютно себе вичерпав. Треба переходити, скажімо, до будапештського майданчика. В України є насправді простий механізм. Україна віддала ядерну зброю. Їй не просто так пообіцяли недоторканність її кордонів, правильно? Їй обіцяли під щось, і вона віддала ядерну зброю. Якщо Сполучені Штати Америки і Великобританія як підписанти не хочуть повертатися до будапештського формату і меморандуму, то Україна де-юре має всі права та обов'язки перед власним народом повернути ядерний статус", – підкреслив Білецький.

За його словами, лише думка про розширення "ядерного клубу", "причому абсолютно офіційно і законно", змусить і США, і Великобританію сісти за стіл переговорів і серйозніше тиснути на Росію.

"Мінськ" – абсурдний формат. Ми розмовляємо незрозуміло з ким і незрозуміло чому. Він ні до чого не привів більше ніж за три роки", – переконаний Білецький.

Білецький: Половина людей, які воювали за Україну, розмовляє російською мовою. Читайте повний текст інтерв'ю

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.

Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештську угоду не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.