Білий дім відмовився передати 20 електронних листів про заморожування допомоги Україні – The New York Times
Адміністрація президента США Дональда Трампа відмовилася надати газеті The New York Times приблизно 40 сторінок листування між співробітниками Білого дому, яке стосується заморожування військової допомоги для України в розмірі $391 млн. Чиновники адміністрації вважають, що публікація матеріалів "завадить відвертому і щирому обміну думками". Раніше цього тижня ЗМІ опублікували фрагменти листування, які свідчать про те, що команду заморозити допомогу Україні чиновник Білого дому дав Пентагону 25 липня 2019 року – в день телефонної розмови президентів США та України Дональда Трампа і Володимира Зеленського.
Адміністрація президента США Дональда Трампа повідомила про наявність 20 електронних листів між працівником адміністративно-бюджетного управління Майком Даффі і Робертом Блером – помічником в.о. керівника апарату Білого дому Міка Малвейні про заморожування пакета військової допомоги Україні, але надати їх Білий дім відмовляється, поінформувала 3 січня газета The New York Times.
Видання звернулося до суду з вимогою в межах виконання закону про свободу інформації зобов'язати Білий дім оприлюднити листування Даффі і Блера, і суд задовольнив запит журналістів. Але, як зазначають у матеріалі The New York Times, у відповідь на розпорядження суду про швидке опрацювання зазначених документів відділ із питань свободи інформації надав лаконічний лист, у якому йдеться, що управління не буде надавати жодної із 40 сторінок електронних листів – навіть із відредагованим текстом.
В управлінні послалися на виняток з акта про свободу інформації. Чиновники припустили, що розкриття зазначеного матеріалу "завадить відвертому і щирому обміну думками, який необхідний для ухвалення ефективних урядових рішень".
Юристи The New York Times мають намір оскаржувати відмову Білого дому надати документи.
Телеканал CNN зазначає, що Даффі і Блер стали центральними фігурами скандалу, пов'язаного з можливим тиском на Україну з боку адміністрації Трампа, який призвів до початку процедури імпічменту. Вони відмовилися давати свідчення в Палаті представників Конгресу США під час розслідування обвинувачень щодо Трампа. CNN повідомляє, що під час розслідування жодне відомство не надало документів, які запитувала Палата представників.
2 січня видання Just Security опублікувало цитати з невідредагованих документів, які стосуються рішення президента США затримати військову допомогу Україні. 300 сторінок електронних листів чиновників Білого дому щодо України було оприлюднено в грудні за рішенням суду, але багато фрагментів листування заретушували. Під час аналізу документів журналістам Just Security удалося знайти лист Даффі за 30 серпня 2019 року, в якому він написав: "Чітка вказівка POTUS (POTUS – абревіатура від the president of the United States, президент США. – "ГОРДОН") продовжувати утримувати [військову допомогу Україні]".
За кілька годин після телефонної розмови між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським, яка відбулася 25 липня, як з'ясували журналісти Just Security, Даффі надіслав лист високопосадовцям міністерства оборони, в якому закликав зупинити будь-яку військову допомогу Україні. "Враховуючи делікатний характер запиту, я вдячний вам за те, що ви тримаєте цю інформацію в тісному контакті з тими, хто має знати, як виконувати вказівки", – написав він.
The New York Times 29 грудня опублікувала фрагмент листування Блера і Малвейні, яке виданню вдалося отримати від своїх джерел. Із нього випливає, що ще 27 червня, тобто до телефонної розмови Трампа і Зеленського, в Білому домі обговорювали припинення військової допомоги Україні в розмірі $391 млн. Малвейні запитав у Блера, чи можна утримати допомогу, Блер відповів, що так, але це буде не дуже красиво. "Чекайте, що Конгрес засмутиться", – попередив Блер.
18 грудня Палата представників проголосувала за імпічмент Трампа. Він став третім в історії президентом США, якому висловили недовіру. Президента усунуть від влади, якщо це рішення підтримає Сенат, який контролюють республіканці.
Трампа обвинувачують у зловживанні службовим становищем, а також у перешкоджанні роботі Конгресу під час проведення розслідування.
Приводом для початку процедури стала розмова Трампа із Зеленським 25 липня 2019 року. Під час розмови Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". Опоненти Трампа вважають, що він намагався переконати Зеленського почати розслідування в обмін на надання військової допомоги Києву.
Посол США в Євросоюзі Гордон Сондленд на слуханнях у Палаті представників заявив, що надання військової допомоги Україні залежало від публічної заяви Зеленського про розслідування діяльності компанії Burisma, до ради директорів якої входив Гантер Байден. Сондленд брав участь у таємних переговорах між адміністрацією США та українською владою щодо цього.
Глава Білого дому називає розслідування "полюванням на відьом" і наполягає, що не тиснув на Зеленського. Президент України заявив, що під час телефонної бесіди його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.