Богдан про видання Цемаха РФ: Вибачте, а кого ми маємо захищати? Інтереси Нідерландів? У них бізнес із Росією
Глава Офісу президента України Андрій Богдан сказав, що в Росії та Нідерландів, які просили Україну не видавати РФ фігуранта справи про катастрофу MH17 Володимира Цемаха, "дуже тісні відносини".
У питанні видання Росії фігуранта справи про катастрофу літака рейсу MH17 у небі над Донбасом у 2014 році, колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха українська влада керувалася інтересами України, а не Нідерландів. Про це в інтерв'ю "ВВС News Україна", опублікованому 16 вересня, заявив глава Офісу президента України Андрій Богдан.
На запитання, чи вплине видання Цемаха на відносини України й Заходу, оскільки Нідерланди просили не видавати його, Богдан відповів: "Нідерланди – один з основних бенефіціарів будівництва "Північного потоку – 2", Нідерланди оголошували референдум щодо підписання з Україною Угоди про асоціацію, Нідерланди лобіювали ідею повернення Росії в ПАРЄ".
"Коли ми зустрічаємося з європейськими політиками, вони говорять, що захищають інтереси свого населення, своєї країни, свого майбутнього. Вибачте, а кого ми маємо захищати? Інтереси Нідерландів? У них бізнес із Росією. У них дуже тісні відносини, спільні якісь політичні погляди, у них є на що міняти Цемаха", – додав він.
Цемаха затримали співробітники Служби безпеки України наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня суд у Києві взяв його під варту, а 5 вересня звільнив під особисте зобов'язання.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, більшість загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, особисто непричетний до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив у Росію. 12 вересня дочка Цемаха повідомила про його повернення на тимчасово окуповану територію Донецької області.
Після взаємного звільнення утримуваних осіб глава МЗС Нідерландів Стеф Блок заявив, що уряд його країни закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну. Водночас він додав, що слідчі змогли допитати ексбойовика.
Депутат Європарламенту від Нідерландів Каті Пірі 11 вересня розповіла, що Цемаху в Нідерландах змінили статус у справі про катастрофу MH17 зі свідка на підозрюваного. Голова СБУ Іван Баканов сказав, що не має офіційної інформації щодо цього питання.
Голландська прокуратура повідомила, що влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. У посольстві РФ у Нідерландах заявили, що такого звернення не надходило.