Брат "українського диверсанта" Панова: А тепер починається головне мочилово. Популярність політв'язнів небезпечна для політиків
За словами брата колишнього політв'язня Євгена Панова Ігоря Котелянця, українцям ніколи не треба сумніватися, що життя гідної людини – найвища цінність, і саме про це насамперед має дбати держава.
Звільнені в межах обміну утримуваними особами між Росією та Україною політв'язні можуть стати конкурентами для українських політиків у медійному просторі, тому їх почнуть "роздирати на шматки". Таку думку 8 вересня у Facebook висловив брат колишнього політв'язня Євгена Панова, який повернувся в Україну, Ігор Котелянець.
"А тепер починається головне мочилово... Популярність політв'язнів небезпечна для політиків. Вони мають максимум пів року, аби її знищити. Їм не потрібні конкуренти в медійному просторі. Дивіться, як їх роздиратимуть на шматки. Просівайте через критичне сито будь-які повідомлення... Зараз ви побачите, як усіма забуті "журналісти" будуть намагатися здобути дешеву славу та брудні гроші на хайпі навколо меседжів: а) політв'язні – просто тупоголові кретини, які поперлися у Крим і РФ, а тепер рятуй їх; б) зависока ціна, ми віддали суперважливих терористів і злочинців, які були єдиним способом довести світу, що не Україна збивала Boeing; в) тільки завдяки [п'ятому президенту України Петрові] Порошенку сьогодні звільнені політв'язні, бо це результат його роботи, його домовленостей, які просто тільки зараз реалізувалися", – заявив Котелянець.
За його словами, "проросійські канали заявлятимуть, що це все – домовленості [нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора] Медведчука, а проукраїнські на цьому фоні казатимуть, що треба політв'язнів перевірити якось, бо їх обробляла ФСБ, тож вони завербовані".
"Як не стати тупою вівцею серед купи медійного лайна... Звільнені політв'язні – звичайні люди. Не прості, але звичайні. Сьогодні держава виконала свій обов'язок по захисту тих громадян, які захищали державу. Забезпечила їм волю. Це нормальна практика будь-якої здорової повноцінної держави. Свобода в цьому контексті – не преференція. Будь-яка людина, яка бореться за свою державу, має бути впевнена, що держава боротиметься за неї. Якщо що. Я хочу жити саме в такій державі", – продовжив Котелянець.
Він зазначив, що звільнені українці потребують принаймні пів року психологічної реабілітації, "аби у принципі почати нормально сприймати цей світ".
"Вони зараз оцінюють світ із позицій того року, у якому були ув’язнені. Хтось повернувся у 2014-й, хтось у 2016-й... Усе, що ви будете чути, співставляйте з тим, що звільнені політв'язні жили в ізоляції. Ми в різних світах, і їм треба час, щоб синхронізуватися. Посттравматичний синдром можуть розгледіти тільки спеціалісти. Політв'язні не є героями і суперменами, яких із них малюють. Вони є прекрасними представниками своєї нації, які не побоялися піти на ризик заради своєї держави, своїх людей. І вони впевнені, що кожен із нас зробив би так само. Тому не бачать у своїх вчинках нічого героїчного", – написав Котелянець.
Брат Панова також запропонував українцям поставити собі запитання: "Чи варта ваша мама чи ваші діти бути обміняними на [бойовика "ДНР" Володимира] Цемаха?"
"Що ви знаєте про Цемаха і про його роль? Ви дізналися про це з офіційних каналів, із документів чи з поста забутого всіма хайпера? Що ви знаєте про те, як проходили перемовини, яку стратегію захисту по МН17 підготувала Україна? Чи ви припускаєте, що ви не все можете знати про реальну роль політв'язнів у боротьбі проти Росії? Чи ви задумуєтеся про їхній подальший потенціал бути зброєю проти Росії, яку навіть порівнювати із Цемахом, про якого ви достовірно не знаєте нічого, не варто?" – заявив Котелянець.
Він додав, що деякі звільнені політв'язні на запитання: "Що будете робити далі?" відповідають, що збираються на війну.
"Вони збираються на війну. Але найбільша їхня зброя зараз – не автомат. Найбільша їхня зброя – комунікації зі світом. Вони знають гниль Росії зсередини і розуміють, як можна допомогти нашим хлопцям, які досі там. Вони рвуться з палат "Феофанії" прямо зараз у бій... Мого брата та 10 інших політв'язнів звільнив [президент України Володимир] Зеленський. Це факт. Домовлявся Зеленський. Це також факт. Усі порохоботи, які у грудні 2017-го раділи звільненню, а зараз роблять із мого брата та інших – ворога або не досить цінний "товар", щоб міняти на Цемаха, – ідуть у дупу. Бо вони радіють не звільненням. Вони створили собі кумира і не можуть нікому вибачити його неспроможності захистити українців. Тому у 2017 році звільнені з полону уособлювали в собі перемогу кумира. Зараз звільнені в 2019 році уособлюють собою поразку того самого кумира. Але ж кумир не може програвати. Значить, програш треба зробити з перемоги опонента кумира. Тоді можна виправдати і його, і свою відданість кумиру", – продовжив Котелянець.
Брат Панова також акцентував, що Медведчук не брав участі у процесі обміну утримуваними особами.
"Ні, ніякого Медведчука з нами не було протягом усієї боротьби, не було під час звільнення і повернення. Не було ніколи. Вмикайте голову. Не давайте олігархічним медіа забивати вам баки. У нас немає своїх каналів – у них є. Ніколи не сумнівайтеся, що життя достойної людини – найцінніше. Про життя кожного з нас має в першу чергу дбати держава. Інакше навіщо вона нам?" – резюмував Котелянець.
10 серпня 2016 року ФСБ Росії заявила про запобігання терактам в окупованому Криму, які нібито підготувала українська розвідка, і про загибель двох російських військовослужбовців. Тодішній президент України Петро Порошенко назвав звинувачення ФСБ РФ "цинічними і безглуздими фантазіями". Пізніше з'ясували, що в межах справи так званих кримських диверсантів було затримано трьох українських громадян: Андрія Захтея, Редвана Сулейманова і колишнього учасника АТО, ексбійця 37-го окремого мотопіхотного батальйону ЗСУ, волонтера Панова. Їх заарештували.13 липня 2018 року Панова засудили до восьми років колонії суворого режиму.
7 вересня року між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, – політв'язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, а також захоплені Росією в Керченській протоці 24 моряки.
Зеленський заявив, що "перший етап" домовленостей між ним і російським президентом Володимиром Путіним виконано. За словами Зеленського, далі сторони рухатимуться "до звільнення всіх полонених, а також просуватимуться до кінця війни на Донбасі".