"Чому б ні? Я нічого не боюся". Луценко заявив, що готовий давати свідчення в Конгресі у справі про імпічмент Трампа
Україна стала жертвою "великого американського шторму", який почався через скандал із телефонною розмовою президента США Дональда Трампа і глави Української держави Володимира Зеленського, заявив колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко. За словами ексглави ГПУ, даючи свідчення у справі про імпічмент Трампа, він має намір "захистити свою країну".
Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив про готовність давати свідчення в Конгресі США у справі про імпічмент американського президента Дональда Трампа, якщо це буде потрібно.
Він сказав про це, відповідаючи на запитання журналіста в інтерв'ю "ВВС Україна", опублікованому 30 вересня.
"Чому б ні? Я абсолютно відкритий і знаю, що всі мої дії були законними, усі мої заяви були законними, я нічого не боюся. Я боюся за свою країну, тому що, здається, Україна зараз стала жертвою всередині великого американського шторму. Я хочу захистити свою країну", – заявив Луценко.
25 вересня Білий дім опублікував стенограму липневої телефонної бесіди Трампа та президента України Володимира Зеленського, яка стала приводом для початку процедури імпічменту американського лідера.
Із неї випливає, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію" зі справою компанії Burisma, членом ради директорів якої був син Байдена Гантер.
Луценко заявив, що підстав для проведення розслідування проти Байденів за українськими законами немає.
"Ми розслідували все, що нам було потрібно, відповідно до нашого законодавства. Діяльність Джо Байдена чи Гантера Байдена не порушила закон. А щодо американського права – добре, давайте. Але це має бути з вашого боку, а не з боку України", – сказав він.
Ексгенпрокурор зауважив, що казав про це адвокату Трампа Рудольфу Джуліані під час зустрічей у Нью-Йорку та Варшаві у 2019 році.
"Ми обговорили юрисдикцію. Навіть не інформацію про ці справи. Але я намагався пояснити зараз вам і тоді йому, що це не наша юрисдикція. Ми лише обмінялися думками, як можна розслідувати той чи інший факт. Більше нічого", – додав Луценко.
Він підкреслив, що в розслідування справи, у якій фігурує Burisma, не вносили "жодних змін ні до, ні після зустрічі" із Джуліані.
Компанією Burisma володів міністр екології часів президентства Віктора Януковича Микола Злочевський. Після Революції гідності у 2014 році посадовець емігрував, а Генпрокуратура почала розслідувати можливі кримінальні порушення з боку компанії.
Гантер Байден увійшов до ради директорів Burisma у 2014 році.
Як повідомляв колишній генпрокурор України Юрій Луценко, у справі були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, одним із яких був син Байдена, отримали $17 млн. Це не означає, підкреслив ексглава ГПУ, що вони знали про "темне походження" цих грошей. Одну із трьох справ ГПУ стосовно Burisma згодом передали в Національне антикорупційне бюро України. У НАБУ, як повідомляв Луценко, провадження закрили.
Джо Байден розповідав, що у 2016 році ставив ультиматум президенту України Петрові Порошенку і прем'єр-міністру Арсенієві Яценюку, вимагаючи звільнити генпрокурора Шокіна. "Я сказав: "Я їду за шість годин. Якщо вашого генпрокурора не буде звільнено до того часу, ви не отримуєте грошей", – зазначив колишній віцепрезидент США.
У березні 2019-го Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана із кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко казав, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.
Стенограму розмови Трампа із Зеленським оприлюднили у зв'язку зі скандалом, що спалахнув у США. The Washington Post і The New York Times писали, що співробітник американської розвідки оформив офіційну скаргу на ім'я керівництва, у якій ішлося про якусь обіцянку, що пролунала з вуст Трампа під час його телефонної розмови з іноземним лідером. Джерела The Washington Post вважали, що йшлося про дзвінок Трампа Зеленському в липні.
Трамп називає розслідування демократів "полюванням на відьом" і наполягає, що не тиснув на Зеленського.
Зеленський стверджував, що під час телефонної бесіди його ні до чого "не підштовхували", і підкреслював, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в НАБУ заявили, що детективи розслідують події 2010–2012 років, коли син Байдена ще не був у складі ради директорів компанії.
Гантер Байден не може відповідати за порушення з боку керівництва компанії Burisma, які відбувалися до його появи в Україні, зазначив Луценко.
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.