Чорновіл: Дату зустрічі Порошенка і Трампа узгодили ще місяць тому
Одне із основних завдань, яке стоятиме перед президентом України Петром Порошенком під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом, – пояснити американському лідеру, що на Донбасі досі відбуваються активні бойові дії, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.
Незважаючи на те, що візит президента України Петра Порошенка до Вашингтона, під час якого він зустрінеться із президентом США Дональдом Трампом, є робочим, він пройде у форматі державного, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.
"Про проведення цієї зустрічі було відомо раніше, учора про неї просто заявили публічно. Насправді дату зустрічі Порошенка і Трампа узгодили ще місяць тому. Тобто це не новина. Цікаво, що за попередніх президентів США могло бути лише два державні візити на рік. Про такі візити сторони домовляються років за три до дати проведення. Незважаючи на те, що візит Порошенка до США робочий, він пройде у форматі державного. Там є низка дипломатичних нюансів: час перебування в країні відвідування, рівень і тривалість зустрічей, зокрема і з главою держави, і таке інше", – зазначив політолог.
Він акцентував на тому, що із президентом РФ Володимиром Путіним Трамп побачиться після зустрічі з Порошенком.
"Для української влади було важливо, щоб зустріч Трампа з Порошенком пройшла раніше, ніж із Путіним. До того ж у вищому статусі. Цього вдалося досягти. Із Путіним Трамп зустрінеться в межах спільного перебування на саміті G20. Тут найпринциповіший момент полягає в тому, що Порошенко роз'яснить Трампу певні речі до того, як той зустрінеться з Путіним. Багато представників американських еліт уважає, що в Україні заморожений конфлікт і бойових дій не відбувається. І, відповідно, ніхто не поспішає вдаватися до якихось конкретних дій. Та сама ОБСЄ досить слабо доносить Заходу інформацію про конфлікт на Донбасі. Тому для Порошенка дуже важливо пояснити Трампу, що у нас відбуваються активні бойові дії", – наголосив Чорновіл.
За його словами, Києву необхідно домогтися від Трампа того рівня підтримки, який Україна мала від США протягом останнього року президентства Барака Обами.
"Нам важливо домогтися від Трампа тієї підтримки, яка була при пізньому Обамі. За останній рік свого президентства він дійсно був стурбований подіями в Україні й фактично стояв за спиною "Нормандської четвірки". І зараз нам так само важливо, щоб американська сторона тримала цей процес на контролі. І, звичайно ж, не можна забувати про санкції проти РФ. Вони мають діяти. Адже санкції США набагато серйозніші, ніж європейські. Крім цього, для нас важлива спільна стратегія щодо постачання енергоносіїв із РФ до Європи. Україна вкрай зацікавлена в тому, щоб будівництво газопроводу "Північний потік – 2" було заблоковано. Зацікавленість у цьому також демонстрували США, Польща та деякі інші європейські країни", – заявив політолог.
На його думку, на позицію Трампа щодо України може вплинути його майбутній візит до Польщі.
"Ще один момент, цікавий Україні: у липні Трамп відвідає Польщу, де зустрінеться з 12 президентами. І цей візит також пройде до зустрічі з Путіним. Отже, ціла група глав держав зможуть донести Трампу своє бачення ситуації, вигідне Україні. Тому нам важливо, щоб тему російської агресії там порушили. Тобто ми маємо всі передумови для того, щоб Трамп дізнався, як насправді йдуть справи в Україні", – резюмував Чорновіл.
14 червня головний редактор видання "ГОРДОН" Олеся Бацман, посилаючись на свої джерела в Адміністрації Президента, повідомила, що зустріч Порошенка і Трампа відбудеться 20 червня у Вашингтоні.
Проведення зустрічі Порошенка і Трампа підтвердив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
З моменту вступу на посаду Трамп ще жодного разу не зустрічався з Порошенком, а 5 лютого вони провели телефонну розмову.
Трамп і Путін тричі спілкувалися телефоном (14 листопада 2016 року, 28 січня 2017-го і 2 травня 2017-го), однак ще не зустрічалися.
4 травня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що на найближчі кілька місяців зустрічі президентів США і РФ не заплановано. Найімовірнішим місцем зустрічі називають саміт "Великої двадцятки", який відбудеться 7–8 липня в Гамбурзі.