Чумак: За великим рахунком, норма про апеляції в законі про антикорупційний суд дає змогу уникнути покарання G

Чумак: Тут питання до судової системи загалом
Фото: Віктор Чумак / Facebook

Негайно внести зміни до норми про апеляції за провадженнями НАБУ, яку опубліковано в тексті закону про антикорупційний суд, не вийде. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив позафракційний нардеп, заступник голови комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Віктор Чумак.

Опублікована в тексті закону про антикорупційний суд норма, згідно з якою апеляції у справах НАБУ, що вже надійшли в суди, будуть розглядати в судах загальної юрисдикції, а не в антикорупційному суді, може дати змогу фігурантам цих кримінальних проваджень уникнути відповідальності. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив позафракційний нардеп, заступник голови комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Віктор Чумак.

"Це чергова фальсифікація законодавчого документа. Ніхто не знає, за що голосує. Навіть на останньому засіданні комітету ніхто не знав про цю поправку. За великим рахунком, норма про апеляції в законі про антикорупційний суд дає змогу уникнути покарання. І теоретично дає можливість уникнути відповідальності особам, чиї справи вже розглядають у судах. Або ж їх почнуть розглядати до моменту створення антикорупційного суду. Тому що апеляції за цими справами також будуть розглядати в судах загальної юрисдикції. Тобто всі такі справи можуть потрапити в антикорупційний суд тільки після його створення", – сказав нардеп.

На його думку, разом із законопроектом про створення антикорупційного суду президент міг би запропонувати поправку до цієї норми.

"Тут питання до судової системи загалом. Якщо з правосуддям у нас усе погано, тоді, звичайно, ситуація не з найкращих. А якщо ще залишилися гарні судді, які не продалися, то все не так безнадійно. Створення антикорупційного суду – нормальна вимога наших західних партнерів. Але річ у тому, що наперсточники залишаються такими, навіть якщо опиняються у кріслі президента. Негайно внести зміни до сумнівної норми закону не вийде. Найімовірніше, усе обмежиться розмовами про поганих депутатів. Хоча президентові ніщо не заважало одночасно подати проект закону про створення антикорупційного суду і запропонувати поправку до цієї норми", – зазначив Чумак.

7 червня Рада ухвалила законопроект про антикорупційний суд у другому читанні. В остаточній редакції закону зазначено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів зможе подолати недопуск кандидата в судді, якщо заручиться підтримкою трьох із шести міжнародних експертів. Згідно із законом, Вищий антикорупційний суд в Україні мають створити протягом 12 місяців після набуття законом чинності.

11 червня президент України Петро Порошенко підписав закон про антикорупційний суд.

У Центрі протидії корупції і Transparency International закликають виправити норму про апеляції за провадженнями Національного антикорупційного бюро, яку опубліковано в тексті закону про антикорупційний суд у газеті "Голос України". Згідно із цією нормою, апеляції у справах НАБУ, які вже надійшли в суди, будуть розглядати в судах загальної юрисдикції, а не в антикорупційному суді.

Водночас у профільному комітеті Ради запевнили, що норма про апеляцію в законі про антикорупційний суд пройшла всі стадії узгодження. Згідно з комюніке, це була рекомендація експертів Венеціанської комісії. 21 травня комітет урахував її, інакше передання справ "призвело б до перевантаження суддів Вищого антикорупційного суду, враховуючи значну кількість справ, які розглядаються в судах першої та апеляційної інстанцій".

У Венеціанській комісії сказали, що не мають стосунку до цієї норми.

14 червня Порошенко подав до Вищої ради правосуддя законопроект про створення Вищого антикорупційного суду.