На запрошення Філарета до Володимирського собору приїхало четверо єпископів із понад 60

Філарет під час літургії згадав Епіфанія як митрополита Київського і всієї України
Фото: ЕРА

До почесного патріарха Православної церкви України Філарета, який заявив про намір відновити УПЦ КП на урочистості 14 травня, прибули архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент і група ієрархів із колишніх парафій УПЦ КП у Росії.

На запрошення почесного патріарха Православної церкви України (ПЦУ) Філарета, розісланому на бланках Української православної церкви Київського патріархату, на святкування у Володимирський собор у Києві приїхало тільки четверо єпископів із понад 60, повідомляє 14 травня "BBC Україна".

Захід відбувався на тлі протистояння Філарета за вплив у церкві з предстоятелем ПЦУ Епіфанієм. Деякі вважають, що в такий спосіб Філарет хотів з'ясувати, хто з ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП, зазначає ВВС. Епіфанію в цьому сценарії нібито відводили роль представлення української церкви за кордоном.

Джерела BBC повідомили, що Вселенський патріархат однозначно підтримує Епіфанія і не відкидає скасування томосу про автокефалію у разі відновлення УПЦ КП. Однак кількість прихильників відновлення Київського патріархату виявилася незначною.

На святкування до Філарета приїхали тільки архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, а також група ієрархів із колишніх парафій УПЦ КП у Росії – митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, його вікарій Петро і єпископ Адріан.

Джерела BBC стверджують, що Климент приїхав на святкування тільки з поваги до почесного патріарха. Не з'явився один із найвпливовіших ієрархів ПЦУ митрополит Луцький і Волинський Михаїл, якого джерела називали одним з імовірних союзників Філарета.

Під час літургії Філарет пом'янув у диптиху предстоятелів помісних православних церков митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Це означає, що він визнає предстоятельство Епіфанія.

Співрозмовники ВВС повідомили, що почесний патріарх незадоволений політикою Епіфанія, який, на думку Філарета, занадто часто прислухається до порад із Константинополя. Джерело в оточенні почесного патріарха пояснило, що його позиція полягає в тому, що "ПЦУ – це і є Київський патріархат".

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року шляхом злиття УПЦ КП і Української автокефальної православної церкви. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізацію Епіфанія провели 3 лютого.

8 травня видання LB.ua опублікувало копії запрошень для архієпископів за підписом Філарета, надруковані на бланках УПЦ Київського патріархату, на святкування дня пам'яті мученика Макарія 14 травня.

У коментарі ТСН 9 травня Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, тому що зробити це, за словами патріарха, "може той, хто його створив". Посилаючись на джерела, журналісти повідомили, що Філарет збирає архієреїв ПЦУ, щоб обговорити можливість відновлення Київського патріархату під його керівництвом.

Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити фактично і юридично. На його думку, це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності".

Філарет 10 травня сказав, що з моменту обрання Епіфанія предстоятелем ПЦУ вони жодного разу не здійснювали літургію. Також, за інформацією Філарета, митрополит нібито хотів провести своє служіння "то в Дніпрі, то в Маріуполі" "напротивагу" урочистостям у Володимирському соборі в день пам'яті Макарія. Разом із тим Філарет надіслав Епіфанію запрошення на святкування в Києві 14 травня.

В опублікованому 12 травня коментарі Філарет допустив відділення від ПЦУ Київського патріархату і підкреслив, що уповноважений скликати церковний собор.

Директор департаменту Мінкульту у справах релігій і національностей Андрій Юраш заявив, що УПЦ КП і УАПЦ припинили існування після створення на об'єднавчому соборі ПЦУ. Він додав, що Філарет за рішенням Синоду ПЦУ має залишатися керівним архієреєм Києва із входженням у його єпархію всіх парафій і монастирів колишньої УПЦ КП столиці і тих громад, які матимуть бажання приєднатися до структури.