Ексберкутівці Тамтура і Маринченко, яких у межах обміну видали "ЛДНР", повернулися в Київ – адвокат
Ексберкутівці Сергій Тамтура й Олександр Маринченко, яких у межах обміну утримуваними особами українська влада видала бойовикам "ЛДНР", написали президенту України Володимирові Зеленському, спікеру Верховної Ради Дмитрові Разумкову і генеральному прокурору України Русланові Рябошапці відкритий лист і закликали "негайно скасувати закон про амністію майданівців", повідомив їхній адвокат Олександр Горошинський.
Ексберкутівці Сергій Тамтура й Олександр Маринченко, яких у межах обміну утримуваними особами українська влада видала бойовикам "ЛДНР", повернулися в Київ. Про це їхній адвокат Олександр Горошинський повідомив у Facebook 8 лютого.
Він опублікував відкритий лист ексберкутівців до президента України Володимира Зеленського, спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова і генерального прокурора України Руслана Рябошапки.
У листі Тамтура і Маринченко стверджують, що їхня відмова від участі в обміні "поставила б під загрозу цей обмін загалом".
"Правда – це причина нашого повернення до Києва. Протягом п'яти років судовий процес був основним джерелом правди про Майдан, і повинен продовжитися. Ми й надалі будемо приймати участь у судових засіданнях. Нам нічого приховувати – ми не скоювали злочинів. Ми хочемо відновити чесне ім'я спецпідрозділу "Беркут". Ми хочемо, щоб по-справжньому винні в убивствах правоохоронців і протестувальників були покарані", – заявили вони.
Ексберкутівці закликали українську владу "негайно скасувати закон про амністію майданівців і забезпечити справедливе та неупереджене розслідування подій 2014 року за участі міжнародних спостерігачів та експертів".
Тамтура і Маринченко стверджують, що частина протестувальників на Майдані у 2014 році була "озброєними злочинцями".
"Вони закидували правоохоронців камінням, катували, палили "коктейлями Молотова", розстрілювали їх із вогнепальної зброї... Їхні спільники у владі у 2014 році прийняли закон про амністію з єдиною метою – приховати від українського народу правду", – вважають колишні бійці "Беркуту".
Слідство встановило факт 48 убивств і 80 замахів на вбивство на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року. У цій справі в березні – квітні 2014 року було затримано бійців "чорної роти" "Беркуту" Сергія Зінченка, Павла Аброськіна та їхнього командира Дмитра Садовника. Після того, як суд звільнив Садовника з-під варти, він утік. 23 лютого 2015 року було затримано інших бійців цієї спецроти – Тамтуру й Маринченка. У липні 2015 року було затримано ще одного підозрюваного в розстрілі Небесної сотні – Олега Янішевського.
Ексберкутівців обвинувачували в розстрілах протестувальників під час Революції гідності у 2014 році. У Генпрокуратурі України заявили, що справу про вбивства на Майдані в Києві 20 лютого 2014 року суд продовжить розглядати, незважаючи на те, що ексберкутівців відпустили під особисте зобов'язання.
Обмін утримуваними особами між Україною та бойовиками "ДНР" і "ЛНР" відбувався 29 грудня біля контрольного пункту в'їзду-виїзду "Майорське" в Донецькій області. За даними Служби безпеки України, із непідконтрольних територій повернулися 76 українців. Представниця України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Валерія Лутковська заявила, що українська сторона передала ОРДЛО 124 осіб.
В інтерв'ю "Россия 24" Аброськін і Зінченко сказали, що зброї на Майдані не застосовували, навіть більше, по міліції стріляли з даху київської філармонії.