Ексберкутівці в суді жодного разу не розповідали свою версію подій на Майдані – прокурор
Захист ексберкутівців і свідки в суді висували чотири версії подій під час розстрілу протестувальників у Києві у 2014 році, але самі обвинувачені не викладали під час слухань своєї версії подій, заявив прокурор Олексій Донський.
Розгляд справи ексспівробітників спецпідрозділу Міністерства внутрішніх справ України "Беркут", обвинувачених у розстрілі протестувальників у Києві у 2014 році, наближався до їхніх свідчень у суді. Про це в інтерв'ю "Громадському", що вийшло 31 січня, сказав прокурор Олексій Донський, який представляє сторону обвинувачення.
За словами Донського, у процесі була умова, що обвинувачені могли дати свідчення в будь-який момент під час розгляду справи.
"Коли вони вже остаточно знали, що їх поміняють, вони могли б, якби хотіли, повідомити свою позицію в судовому засіданні. Бо ми часто чуємо від окремих політиків, у тому числі, в судовому засіданні: вони молодці, вони діяли в межах закону. А от від самих беркутівців у нас чотири версії. Перша – "их там нет". Друга – "вони там є, але вони не стріляли". Третя версія, але її беркутівці ніколи не озвучували, про це говорили лише їхні захисники, – начебто, вони захищали, обороняли когось. Але у нас не буває абстрактної необхідної оборони. А четверта – що це ніби обставина крайньої необхідності. Тобто чотири версії висуваються ким завгодно в цьому процесі, але не самими беркутівцями", – сказав прокурор.
Він підкреслив, що на судовому засіданні ексберкутівці жодного разу не хотіли назвати свою версію подій.
"Який із цих чотирьох варіантів є дійсним? Це, на нашу думку, є ключова обставина. Чому? Бо сторона обвинувачення неодноразова надавала докази їхньої вини. А від них ми не почули нічого, взагалі нічого", – сказав він.
П'ятьох колишніх бійців спецпідрозділу МВС України "Беркут" Сергія Зінченка, Павла Аброськіна, Олега Янішевського, Олександра Маринченка та Сергія Тамтуру обвинувачують у розстрілах протестувальників під час Революції гідності у 2014 році. Слідство встановило факт 48 вбивств і 80 замахів на вбивство того самого дня.
29 грудня 2019 року в межах обміну Україна передала ОРДЛО 124 людини, зокрема п'ятьох ексберкутівців.
У Генпрокуратурі України заявили, що цю справу суд продовжить розглядати, незважаючи на те, що ексберкутівців відпустили під особисте зобов'язання.