Ексголова Нацслужби здоров'я Петренко: МОЗ розв′язує лише одну проблему – як сподобатися всім лікарям, особливо "медичним феодалам"
Керівництво Міністерства охорони здоров'я, яке хоче переглянути медичну реформу в Україні, прагне сподобатися лікарям і виконати "забаганки влади" напередодні місцевих виборів, вважає колишній голова Національної служби здоров'я України Олег Петренко.
Колишній голова Національної служби здоров'я України Олег Петренко вважає, що нинішнє керівництво Міністерства охорони здоров'я, яке критикує розпочату кілька років тому реформу системи охорони здоров'я, намагається сподобатися лікарям і не враховує інтересів пацієнтів. Таку думку він висловив в інтерв'ю "Текстам", яке вийшло 12 травня.
Він сказав, що коли 2014 року експерти почали розробляти концепцію реформи, то зрозуміли, що українська медицина – антисоціальна.
"54% коштів у системі бралися з пацієнтів. Для значної кількості українців це фінансова катастрофа. За дослідженнями, опублікованими у 2015 році, 15% домогосподарств впадають у бідність через необхідність оплачувати лікування члена родини. Надмірні витрати внаслідок хвороби – це одна з причин успадкованої бідності в Україні. На цьому годувалися "медичні феодали" – це не тільки головні лікарі, які перетворюють власні заклади на феоди, де знімають ренту, але й низка чиновників міського, обласного та національного рівнів, які впливали на непрозорий розподіл ресурсів, закупівлі та фінансування охорони здоров'я, й перетворили цю сферу на розсадник корупції та неформальних платежів", – зазначив Петренко.
Медреформа в Україні розпочалася у квітні 2018 року. На першому етапі українці обирали сімейного лікаря та підписували з ним декларацію. Другий етап реформи мав стартувати 1 липня 2019 року, але в підсумку його запуск перенесли на 1 квітня 2020 року. Із 1 квітня в Україні почали надавати 27 пакетів безкоштовних медичних послуг, а лікарні перейшли на іншу систему фінансування – тепер гроші їм виділяє Національна служба здоров'я України, із якою медичні заклади підписують контракти. Головний принцип реформи – гроші лікарням мають розподіляти залежно від кількості наданих послуг. Отже, більше фінансування мали отримати ті медзаклади, у які звертається більше пацієнтів, а лікарні з меншою кількістю пацієнтів опинилися під загрозою закриття.
За словами Петренка, другий, госпітальний етап реформи триває дуже болісно в усіх країнах, не тільки в Україні.
"Але зараз складається враження, що Міністерство охорони здоров’я розв'язує лише одну проблему – як сподобатись усім лікарям, особливо "медичним феодалам", – переконаний колишній чиновник.
На думку Петренка, результати другого етапу реформи можна буде побачити за 3–5 років, але вже зараз "треба чесно сказати, що деякі заклади можуть закритися".
"У реалізації медреформи треба бути, як [колишня прем'єр-міністерка Великобританії] Маргарет Тетчер. Думаєте, її дуже любили, коли вона у 80-х сказала про те, що дотаційні державні шахти будуть закриті й 800 тис. шахтарів залишаться без роботи? Вона сказала: ми вас перекваліфікуємо. У нас же не вистачає лікарів певних спеціальностей. Зате в нас дуже багато, наприклад, акушерів-гінекологів, бо вони знають, що завжди на цьому ділі можуть заробити собі живу копійку", – сказав Петренко.
Він переконаний, що частина медичних закладів, які підготувалися впроваджувати реформу, буде розчарована.
"Та невелика частка керівників закладів, які повірили, готувалися, створили нормальні умови для лікарів, оптимізували економіку своїх закладів і мали б виграти від реформи, будуть дуже розчаровані. І якщо вдасться цим недолугим політикам зараз відкотити реформу, то нам доведеться докласти дуже багато зусиль, щоб знову почати рухатися в цьому напрямі", – заявив Петренко.
Він зазначив, що внаслідок перегляду реформи, який анонсував міністр охорони здоров'я Максим Степанов, може скластися ситуація, коли лікарні взагалі залишаться без фінансування.
"Степанов не розуміє, що медзаклад переходить зі статусу розпорядника бюджетних коштів у системі казначейства у статус одержувача бюджетних коштів. МОЗ не платить зарплату... Якщо вони зараз зупинять фінансування, може скластися така ситуація, коли фізично правових підстав платити закладам не буде. Тобто вони скасують те, що працює, а нового не запропонують – і заклади загалом місяць або два можуть бути без жодних грошей", – сказав Петренко.
Він вважає, що зараз керівництво МОЗ хоче сподобатися виборцям і "виконати забаганки влади напередодні осінніх місцевих виборів".
"Ми зробимо реформу, але щоб усі були задоволені. І лікарі, і пацієнти, і зарплата виросте, і бюджет виросте". Як? Так не буває. Це тоді не реформа", – переконаний колишній голова НСЗУ.
Петренко порекомендував МОЗ "зайнятися своїми безпосередніми обов'язками". На його думку, НСЗУ краще впорається з функцією фінансування лікарень.
Із приходом на посаду міністра у березні Степанов неодноразово критикував другий етап медичної реформи і зазначав, що його запровадження призведе до скорочення штату лікарень. Із критикою медичної реформи виступав і президент Володимир Зеленський. За даними глави держави, через новий механізм фінансування може бути звільнено приблизно 50 тис. медиків і закрито 332 лікарні (Петренко назвав цю інформацію маніпуляцією і заявив, що цифру 50 тис. "взято зі стелі").
5 травня Степанов анонсував перегляд другого етапу реформи. Він заявив, що вона не адаптована до українських реалій, і пообіцяв, що міністерство розробить "справедливі тарифи", за яким будуть фінансувати сферу.