Генерал Замана звинуватив директора інституту судових експертиз Рувіна в шахрайстві
Начальник Генштабу ЗСУ у 2012–2014 роках генерал-полковник Володимир Замана подав заяву в Державне бюро розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень із боку директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександра Рувіна. Замана звинуватив його в підробленні документів та експертиз.
Колишній начальник Генерального штабу Збройних сил України генерал-полковник Володимир Замана звинуватив директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Олександра Рувіна в "шахрайстві" й закликав "усунути його з посади".
"Ця людина таку посаду не може, не має права обіймати. Він покалічив долі сотень людей. І, я впевнений, ще покалічить. Тому ми маємо об'єднатися і, як мінімум, прибрати його з цієї посади. Як мінімум! Я для цього зроблю все", – сказав Замана на пресконференції в Києві 20 липня 2020 року, присвяченій темі "Правда про винних у здачі Криму".
За словами генерала, експертиза в його кримінальному провадженні, яку було проведено під керівництвом Рувіна, є сумнівною. Крім того, додав ексначальник Генштабу, є всі підстави стверджувати, що Рувін підробив документи, згідно з якими він є учасником бойових дій.
"Я особисто їздив у архів, не пошкодував свого часу, покопирсався, я там розрив усе, що можна. [...] У мене є всі підстави стверджувати, що це шахрайство, – сказав Замана і додав, що вже подав на Рувіна заяву в Державне бюро розслідувань (ДБР). – Хочу звернутися до всіх людей, щодо яких працювало наше КНДІСЕ і готувало експертизи. Я пропоную разом об'єднатися і попрацювати над тим, щоб мою заяву у ДБР було розслідувано. Обов'язково розслідувано!"
Адвокат Замани Олег Животов, який також був на пресконференції, додав, що посвідчення учасника бойових дій Рувін отримав "на підставі єдиного документа – посвідчення про відзнаку "За розмінування".
"Ми вирішили перевірити, зробили запит в архів, дістали відповідь, що такого наказу у природі немає. Адже на підставі саме цього документа надалі Рувін отримує посвідчення учасника бойових дій, надає його в Пенсійний фонд, інші соціальні служби і користується відповідними пільгами, здобуває звання", – сказав Животов.
За словами адвоката, це не перший випадок шахрайства: у справі Замани, експертизу стосовно якого готували під керівництвом Рувіна, багато "завідомо неправдивих висновків, на підставі яких Володимира Заману і заарештували".
"Експерти на чолі з Рувіним провели першу військово-комісійну судову експертизу, хоча четверо з восьми експертів навіть не мали доступу до держтаємниці. Як тоді Рувін та інші експерти підписують цей висновок, на підставі якого Володимира Михайловича [Заману] було заарештовано? Це завідомо неправдивий висновок експерта, на підставі цього я подав заяву у ДБР. Якщо не зареєструють, ми через суд доб’ємося реєстрації цього провадження", – підсумував Животов.
25 лютого 2019 року ексначальника Генштабу генерал-полковника Володимира Заману повідомили про підозру в державній зраді. За словами тодішнього головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, Замана низкою своїх наказів позбавив Українську державу основної ударної сили Збройних сил протиповітряної оборони. Нібито через директиви ексглави Генштабу на початок анексії Криму в Україні не було обліку військовослужбовців, які підлягають призову в разі воєнних дій, підкреслив військовий прокурор. Він також заявив, що в особовій справі Замани було сфальсифіковано дані про присягу на вірність народу України.
Замана у відповідь сказав, що давав присягу 1993 року, коли прибув служити в ЗСУ. За словами генерал-полковника, він скорочував тільки ті підрозділи, яких армія не потребувала, назвавши текст підозри "нісенітницею".
Тодішній генпрокурор Юрій Луценко сказав, що реформа структури ЗСУ, яку провів Замана, фактично "готувала анексію Криму". За його словами, саме Замана видав директиву, якою підпорядкував керівнику Військово-морських сил адміралу Юрієві Ільїну, підозрюваному в Україні в держзраді, усі частини тактичної групи "Крим" ЗСУ. Генпрокурор підкреслив, що такі дії паралізували опір українських військовослужбовців російській агресії.
У лютому 2019 року Заману заарештували. Печерський райсуд тричі продовжував йому тримання під вартою. 24 травня 2019 року, майже за три місяці арешту, Апеляційний суд Києва звільнив Заману з-під варти.
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" Замана звинувачував вищих посадовців України, включно із секретарем Ради національної безпеки і оборони Олександром Турчиновим, у тому, що ніхто з них не збирався відбивати агресію у Криму, хоча, за його словами, була реальна можливість вибити російські війська з півострова.
Після звільнення з-під варти Замана назвав імена вищих посадовців України, яких вважає замовниками свого переслідування.