Глави МЗС Німеччини і Франції заявили, що очікують від РФ негайного звільнення українських військовополонених моряків
Під час візиту в Україну глави міністерств закордонних справ Німеччини і Франції Гайко Маас і Жан-Ів Ле Дріан зустрілися з родичами українських військовополонених моряків, захоплених Росією в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року.
Глави міністерств закордонних справ Німеччини та Франції Гайко Маас і Жан-Ів Ле Дріан виступають за звільнення українських військовополонених моряків, захоплених Росією в районі Керченської протоки. Про це йдеться у спільній заяві, опублікованій 30 травня на сайті французького зовнішньополітичного відомства за результатами візиту міністрів у Київ.
Зазначають, що під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським міністри порушли питання щодо ситуації із захопленням моряків. На думку міністрів, у Керченській протоці є "значні ризики дестабілізації".
Маас і Ле Дріан зустрілися з родичами моряків, щоб продемонструвати свою підтримку, додали у прес-службі.
"Наразі для Росії важливіше, ніж будь-коли, виявити політичну волю і відповідальність, відновити атмосферу довіри між сторонами, а не загострювати напруженість. Від Росії очікують жестів, зокрема, негайного звільнення 24 моряків, незаконно затриманих 25 листопада. Німеччина і Франція підтримують сторони, щоб допомогти відновити конструктивні переговори. Найближчим часом триватимуть дискусії зі сторонами, особливо з метою виконання умов для проведення саміту глав держав та урядів у нормандському форматі", – ідеться в заяві.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Трьох поранених українців помістили до лікарні слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово". Наразі всі моряки перебувають у "Лефортово".
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки як військовополонені мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, висунувши вимогу як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі.
Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення ухвалили 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
У міністерстві закордонних справ Росії вважають, що міжнародний арбітраж не мав юрисдикції для розгляду інциденту.