Глава Консультативної місії ЄС: Генеральним прокурором має бути прокурор, а не політик

Ланчінскас: На гербі прокуратури написано: "Закон, честь і гідність"
Фото: EUAM Ukraine / Facebook

Посаду генерального прокурора повинен обіймати на 100% професійний юрист, заявив голова Консультативної місії Євросоюзу Кястутіс Ланчінскас. Він розкритикував генпрокурора України Юрія Луценка через публікацію в соцмережах матеріалів кримінальних справ.

Глава Консультативної місії Євросоюзу Кястутіс Ланчінскас в інтерв'ю "Європейській правді" заявив, що генеральним прокурором в Україні має бути прокурор, а не політик. На його думку, посаду генерального прокурора повинен обіймати на 100% професійний юрист і людина з високими моральними цінностями, яка сама в них вірить і може переконати свій персонал у тому, що ці цінності важливі.

"Генеральним прокурором має бути прокурор, а не політик. Моя думка давно не є секретом. Прокурор не має права бути політизованим і не має права представляти ту чи іншу політичну силу. Такого ніде немає. Так має бути і в Україні", – зазначив Ланчінскас.

"На гербі прокуратури написано: "Закон, честь і гідність". Тому новий генеральний прокурор, по-перше, має сам вірити в цей девіз і використовувати всі свої зусилля, щоб переконати прокурорів повірити в нього. Ось тоді будуть зміни", – зазначив глава місії.

Він піддав критиці генпрокурора України Юрія Луценка, який часто оприлюднює у своїх соцмережах матеріали кримінальних справ.

"Ви загляньте у Facebook генпрокурора, подивіться, що він публікує. Там можна знайти дуже багато матеріалів кримінальних справ, які за законом не можна публікувати. І генпрокурор це має знати, тому що він генпрокурор. Нормально, коли там з'являються результати судмедекспертизи Каті Гандзюк? Це неприйнятно! Або, нехай це і давня історія, коли були оприлюднені імена детективів НАБУ під прикриттям", – підкреслив Ланчінскас.

Він додав, що у ГПУ є позитивні зрушення, наприклад, система оцінювання прокурорів, яку випробовують із 1 січня.

"30 прокурорів у трьох областях добровільно погодилися, що їхню діяльність оцінюватимуть за цією системою. Так що сказати, що в ГПУ взагалі нічого не відбувається, я не можу, але хотілося б, щоб це було набагато ефективніше і швидше. Прокуратура повинна змінюватися. До речі, зараз проводиться аудит прокурорської системи, який фінансує Рада Європи. На підставі цього аудиту потрібно буде розробити план її реформи", – повідомив глава місії.

12 травня 2016 року Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо діяльності Генеральної прокуратури України", що дозволяє, зокрема, стати генпрокурором особі без юридичної освіти. Того самого дня закон набрав чинності.

Закон викликав різку критику, оскільки, на думку частини політиків, його написано спеціально для того, щоб новим генпрокурором став Луценко. Його призначили на посаду генпрокурора в день ухвалення закону, 12 травня.

Консультативна місія Євросоюзу, яка допомагає проводити реформу правоохоронної системи, працює в Україні із 2014 року, її чинний керівник – колишній литовський поліцейський Кястутіс Ланчінскас.