Головне за тиждень. Україна і РФ домовилися про транзит газу, Палата представників Конгресу оголосила імпічмент Трампу G

Трамп став третім президентом США, якому нижня палата парламенту оголосила імпічмент
Фото: ЕРА

"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 1622 грудня.

Газова угода

20 грудня на переговорах у Мінську представники України, РФ та Європейської комісії "досягли остаточної домовленості з принципових позицій" щодо транзиту російського газу після 1 січня 2020 року, повідомили в Офісі президента України.

Підписано протокол про врегулювання юридичних розбіжностей і заходи щодо продовження безперебійного постачання газу через газотранспортну систему України.

Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель повідомив 21 грудня, що, згідно з домовленостями, контракт на транзит російського газу буде підписано терміном на п'ять років із можливістю пролонгації ще на 10 років. Також РФ виплатить Україні $3 млрд грошима за рішенням Стокгольмського арбітражу, але сторони відкличуть інші зустрічні позови. Також, за словами Оржеля, тариф на транспортування газу підвищать.

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, що контракти на транзит мають підписати до 29 грудня.

Відео: НАШ / YouTube

21 грудня глава "Газпрому" Олексій Міллер підтвердив, що компанія виплатить "Нафтогазу" суму, присуджену Стокгольмським арбітражем.

Американські санкції

Президент США Дональд Трамп 20 грудня підписав оборонний бюджет країни на 2020 фінансовий рік. У нього закладено санкції проти російських газопроводів "Турецький потік" і "Північний потік – 2". У мінфіні США заявили, що санкції проти "Турецького потоку" і "Північного потоку – 2" набули чинності одразу після підписання закону і компанії, які свідомо продали, орендували або надали судна, що займаються прокладанням труб, мають негайно зупинити діяльність цих суден.

21 грудня трубоукладник російського газопроводу "Північний потік – 2" швейцарська компанія Allseas повідомила, що припиняє роботи.

У МЗС РФ вважають, що санкції Сполучених Штатів проти компаній, які беруть участь у будівництві газопроводу "Північний потік – 2", спрямовано проти європейських країн, а не проти Росії.

Європейські санкції

Рада Євросоюзу 19 грудня продовжила дію економічних санкцій щодо окремих секторів російської економіки до 31 липня 2020 року. Заходи зачіпають фінансовий, енергетичний і оборонний сектори, а також сферу товарів подвійного призначення.

У РФ – за закордонними паспортами

Кабінет Міністрів України 18 грудня ухвалив рішення, згідно з яким українці з 1 березня 2020 року зможуть в'їжджати в Росію тільки за закордонними паспортами.

"Земельний" закон

У Києві під Верховною Радою 17 грудня відбулася акція протесту проти ухвалення закону про продаж землі сільськогосподарського призначення. Керівник Головного управління Нацполіції в Києві Андрій Крищенко повідомив, що частина активістів провокувала поліцейських, вони жбурляли каміння, завдавали ударів палицями. Унаслідок цього постраждали 17 поліцейських і двоє цивільних. Загалом у зіткненнях брало участь приблизно 500 осіб. 26 мітингувальників затримали, ввечері їх відпустили.

Фото: ЕРА

18 грудня під час засідання комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики, на якому розглядали поправки до законопроєкту щодо відкриття ринку землі, сталася бійка між нардепом від "Опозиційної платформи – За життя" Іллею Кивою і депутатом від "Слуги народу" Андрієм Мотовиловцем. Під час сутички лідерка фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко взяла пачку документів зі столу голови комітету Миколи Сольського ("Слуга народу") і кинула їх на підлогу.

Відео: NEWSONE / YouTube

Лідери всіх парламентських фракцій і депутатських груп підписали меморандум про спільну підготовку до другого читання законопроєкту про ринок землі, заявив 20 грудня голова Верховної Ради Дмитро Разумков.

Недоторканність нардепів

18 грудня Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроєкт №2237 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність до закону України "Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України". Цей документ передбачає внесення відомостей про скоєння кримінального злочину народним депутатом до Єдиного реєстру досудових розслідувань тільки генеральним прокурором України.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро закликали президента України Володимира Зеленського ветувати цей закон. У САП і НАБУ вважають, що норми цього документа загрожують їхній незалежності.

Вибори по-новому

Рада 19 грудня ухвалила Виборчий кодекс із поправками президента Володимира Зеленського. Вибори до українського парламенту тепер проводитимуть за відкритими регіональними списками. Виборці голосуватимуть не лише за партію, а й за конкретного кандидата у списку. Право висування кандидатів на парламентських виборах закріплено виключно за політичними партіями, можливості самовисування не передбачено.

17 грудня Конституційний Суд вирішив, що законопроєкт №1017 "Про внесення змін до ст. 76 та ст. 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України і закріплення пропорційної виборчої системи)" відповідає Основному закону. Документ передбачає повне скасування мажоритарної системи голосування на виборах в український парламент і скорочення кількості депутатів із 450 до 300. Водночас суд зробив низку зауважень, які має врахувати Верховна Рада під час ухвалення остаточного рішення.

Боротьба з гральним бізнесом

19 грудня Рада провалила голосування за законопроєкт №2285-д про легалізацію грального бізнесу.

20 грудня Кабінет Міністрів України затвердив розпорядження про боротьбу з незаконним гральним бізнесом, який працював під виглядом розповсюджувачів державних лотерей. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що дав доручення Національній поліції України припинити функціонування всіх залів гральних автоматів до 16.00 20 грудня.

Фото: Національна поліція України / Facebook

За даними станом на 21 грудня, у країні закрито приблизно 5000 із 8000 незаконних гральних точок, розповів глава уряду Олексій Гончарук.

Новий голова НАЗК

16 грудня стало відомо, що у конкурсі на посаду голови Національного агентства з питань запобігання корупції переміг прокурор департаменту нагляду за додержанням законів Генпрокуратури України Олександр Новіков.

Докладніше про нього – у публікації видання "ГОРДОН" Викрадений автомобіль, орендована квартира, "нежирні справи". Що відомо про нового голову НАЗК Новікова

Імпічмент Трампа

18 грудня Палата представників Конгресу США схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Демократи вважають, що глава Білого дому заради власної політичної вигоди проігнорував національні інтереси. Трамп став третім американським президентом, якому оголосила імпічмент Палата представників.

У Білому домі заявили, що Трамп хоче якнайшвидшого розгляду питання про імпічмент у Сенаті Конгресу. Більшість у Сенаті належить однопартійцям американського президента – представникам Республіканської партії.

Brexit ближче

Парламент Великобританії 20 грудня підтримав угоду щодо Brexit, згідно з якою країна покине Європейський союз 31 січня.

Стрілянина на Луб'янці

Стрілянина біля будівлі ФСБ у центрі Москви сталася ввечері 19 грудня. Унаслідок цього на місці загинув один співробітник ФСБ. Другий помер у лікарні.

Фото: ЕРА

Після перестрілки, яка тривала приблизно годину, нападника нейтралізували. За даними Слідчого комітету РФ, стрільця ідентифікували як уродженця Московської області Євгена Манюрова.

Інцидент на Луб'янці збігся з виступом президента Росії Володимира Путіна, присвяченим Дню працівника органів безпеки РФ.