Горбатюк заявив, що керівництво ГПУ руйнує механізм розслідування справи про розстріли на Майдані
На думку голови управління спецрозслідувань ГПУ Сергія Горбатюка, наказ генпрокурора Юрія Луценка про реорганізацію його структури веде до затягування чи навіть знищення розслідувань у справах Майдану. Спікерка генпрокурора Лариса Сарган у відповідь звинуватила Горбатюка у "зливі документів".
Структуру управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України буде реорганізовано, що може призвести до згортання розслідування справ про вбивства людей на Майдані. Про це розповів "Громадському" начальник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко 8 серпня підписав наказ про ліквідацію у структурі та штатному розписі управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури відділу криміналістичного супроводження попереднього розслідування та інформаційно-аналітичної роботи. Згідно з наказом, який публікує "Громадське", буде створено управління організації та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини спеціальної категорії.
За словами Горбатюка, у новоствореній структурі не буде нинішнього керівника групи прокурорів управління спецрозслідувань Олексія Донського, водночас заступник генпрокурора Сергій Кізь планує призначити на керівні посади підконтрольних йому людей, які не займалися справами Майдану.
"Це руйнує існуючий налагоджений механізм розслідування і призведе не тільки до затягування, а й до нищення розслідувань. То все поступові кроки для цього. Спочатку Луценко ліквідував департамент, розділивши слідчих і прокурорів. Тепер виведе з керівництва Донського і мене чи когось із наших прокурорів та слідчих не призначить. А потім можна впливати на ці розслідування як завгодно. Крім того, рухатися ці провадження не будуть", – зазначив Горбатюк.
Спікерка глави ГПУ Лариса Сарган у коментарі "Громадському" не згадала змісту наказу, але звинуватила Горбатюка в бездіяльності.
"Сергій Горбатюк зливає документи. Де результати роботи? Для генерального прокурора України Юрія Луценка завершення розслідування щодо справ Майдану є терміновим. Луценко добився вироку [експрезиденту Вікторові] Януковичу. Чому Горбатюк не почав процедуру заочного засудження [ексзаступника командира полку міліції особливого призначення "Беркут" Сергія] Кусюка?" – сказала Сарган.
21 листопада 2013 року в Києві через відмову уряду підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом розпочався мітинг на Майдані, який переріс у масові протести по всій країні. Протестувальникам протистояли правоохоронні органи й найняті владою озброєні бандити (тітушки).
За даними ГПУ, у січні – лютому 2014 року в Києві загинули 78 мітингувальників і 13 силовиків, понад 200 осіб дістало вогнепальні поранення, ще приблизно 1000 протестувальників – інші тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.
Закінчився Євромайдан наприкінці лютого 2014 року втечею Януковича в Росію.
У виконанні розстрілів обвинувачують бійців роти спецпризначення "Беркут". В організації злочину – Януковича, ексміністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, його ексзаступників Віктора Ратушняка та Петра Федчука, ексголову СБУ Олександра Якименка та його колишнього заступника Володимира Тоцького.
Більшість підозрюваних беркутівців і чиновників переховується у РФ та анексованому нею Криму. У справах, які веде управління спецрозслідувань ГПУ, оголошено в розшук понад 90 осіб.
1 лютого 2019 року генпрокурор Луценко повідомив про завершення досудового розслідування щодо винних у розстрілах на Майдані. Горбатюк не підтвердив цієї інформації.
7 червня Луценко підписав наказ про ліквідацію управління спецрозслідувань ГПУ, яке займається справами Євромайдану, і створення управління організації та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях спеціальної категорії, однак 12 червня скасував його.