Хабар Холодницькому призначався за закриття справи Burisma
Джерела "Цензор.НЕТ" стверджують, що $6 млн, які через посередника намагалися передати главі САП Назарові Холодницькому, були "подякою" за закриття кримінального провадження у справі компанії Burisma. У 2019 році ця компанія опинилася в центрі уваги у зв'язку з оголошеною у США процедурою імпічменту президента Дональда Трампа.
Люди, пов'язані із власником компанії Burisma, колишнім міністром екології Миколою Злочевським, збиралися передати керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назарові Холодницькому хабар у розмірі $6 млн за закриття кримінального провадження стосовно компанії. Про це 12 червня повідомило видання "Цензор.НЕТ" із посиланням на власні джерела.
Гроші передали після того, як Холодницький вніс у Єдиний реєстр досудових розслідувань дані про припинення справи. Посередник, перший заступник начальника Державної податкової служби Києва Микола Ільяшенко, який вимагав докази внесення змін до ЄРДР, переконався, що зобов'язання виконано, і віддав домовлену суму позаштатному співробітникові НАБУ Євгенові Шевченку, який зіграв роль подвійного агента, пише "Цензор.НЕТ".
Раніше Ільяшенко познайомив Шевченка з директором із правових питань компанії Burisma Андрієм Кічею, який шукав виходи на керівництво САП і НАБУ, ідеться в публікації.
"Виявилося, у власника Burisma Миколи Злочевського день народження 14 червня. І він дуже хоче подарунок – закрити справу у САП. Адже, як відомо, [директора НАБУ Артема] Ситника і Холодницького президент збирається змінювати, генпрокурорка [Ірина] Венедіктова відкрила дисциплінарне провадження, щодо Ситника законопроєкт у Раді, то чому б їм собі не заробити на пенсію? Ільяшенко був гарантом "порядності" сторін хабаря, він вважав Шевченка своєю довіреною особою. Євген Шевченко зумів нічим не видати своїх емоцій, і йому повірили. Він вийшов на керівництво НАБУ, детективи долучилися, і справа пішла", – зазначає видання.
Щоб заманити Ільяшенка та Кічу в пастку, Ситник і Холодницький забули про всі свої минулі розбіжності, стверджують джерела сайта.
Увечері 12 червня стало відомо, що детективи НАБУ задокументували факт передання колишнім високопосадовцем за посередництва працівника Державної фіскальної служби в Києві неправомірної вигоди керівництву НАБУ і главі САП Холодницькому. $6 млн, які призначалися на хабар, вилучили.
Розслідування в Україні діяльності Burisma стало непрямою причиною запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в Конгресі.
ГПУ розслідувала можливі правопорушення з боку Burisma, але пізніше справу було закрито, а низку епізодів передано в Національне антикорупційне бюро.
До ради директорів української компанії входив Гантер Байден, син ексвіцепрезидента США і претендента на участь у виборах президента 2020 року Джо Байдена.
У 2016 році Байден-старший вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій. У березні 2019-го тодішній глава ГПУ Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема й син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні того-таки року Луценко говорив, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.
У Національному антикорупційному бюро заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів Burisma. У вересні 2019 року Холодницький говорив, що активних дій у розслідуванні можливих порушень посадових осіб Міністерства екології України під час видання дозволів на користування надрами підприємствам компанії Burisma не проводять. Джо Байден, його син Гантер та ексміністр екології Злочевський не брали участі в слідчих заходах у межах цього провадження, додав глава САП.
25 вересня 2019 року Білий дім оприлюднив стенограму телефонної розмови президентів США та України – Дональда Трампа і Володимира Зеленського. Як випливає з документа, під час розмови Зеленський пообіцяв американському президентові, що українські правоохоронці розглянуть ситуацію зі справою проти компанії Burisma.
Члени Конгресу, які ініціювали імпічмент, заявили, що Трамп чинив тиск на Зеленського, щоб українська влада почала розслідування проти Байдена-молодшого. Так глава Білого дому, на думку американських парламентарів, хотів послабити позиції Байдена-старшого на виборах 2020 року.
18 грудня 2019 року Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення у межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Трамп став третім американським президентом, якому оголосила імпічмент Палата представників.
Сенат США розпочав процес у справі про імпічмент 16 січня 2020 року. 5 лютого верхня палата американського парламенту відхилила обидві статті обвинувачення.