Яременко: Заяви Ващиковського про Україну з дипломатією не мають нічого спільного. Він бореться за польського виборця
Глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський робить заяви про Україну, властиві політикам, а не дипломатам, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" український дипломат Богдан Яременко.
Міністр закордонних справ має займатися вирішенням конфліктів, а не їх розпалюванням, сказав виданню "ГОРДОН" український дипломат, колишній генеральний консул України в Стамбулі, голова благодійного фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко, коментуючи заяву глави польського МЗС Вітольда Ващиковського про те, що "Україна використовує Польщу".
"Ващиковський може неправильно трактувати позицію України, але Польща дійсно була нашим адвокатом у Європі. Він справедливо зауважив, що поляки робили це добровільно, з огляду на власні інтереси, а не наші. Незалежна Україна життєво необхідна для гарантування безпеки Польщі. Ващиковський говорить не як дипломат, а як політик. Глава МЗС має згладжувати і вирішувати конфлікти, а Ващиковський лише розпалює їх. Потрібно розуміти, що таким способом він бореться з іншими правими силами в Польщі за підтримку виборців. А праві погляди зараз у Європі дуже популярні. Тобто заяви Ващиковського про Україну з дипломатією не мають нічого спільного. Він бореться за польського виборця", – підкреслив Яременко.
Він не відкидає, що візит президента Польщі Анджея Дуди в Україну може зменшити кількість його прихильників.
"Україна намагається зняти напруження у двосторонніх відносинах. Ми хочемо, щоб історичними питаннями займалися громадські організації. Поляки ж проти діалогу в такому форматі – вони вважають, що цим мають займатися уряди двох країн. До того ж вони розраховують, що Україна прийме їхнє бачення ситуації. Хоча варто визнати, що побоювання Ващиковського небезпідставні – візит Дуди в Україну в нинішніх умовах дійсно може негативно позначитися на його електоральній підтримці серед поляків. Тобто це виключно їхні внутрішні справи. Водночас, якщо вони хочуть гарантувати безпеку своєї країни, їм потрібно налагоджувати добрі відносини з Україною", – зазначив Яременко.
4 листопада Ващиковський прибув до Львова, де позитивно оцінив заяву українського МЗС, що серед українців немає антипольських настроїв. Глава МЗС Польщі 2 листопада заявляв, що Польща має намір запустити процедуру, яка не дозволить в'їхати в країну українцям, що демонструють антипольські погляди.
У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка має покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.
Протягом трьох років у Польщі осквернили 15 українських пам'ятників, повідомляв у травні 2017 року Український інститут національної пам'яті. Жодного пам'ятника не відновлено. За цей самий період в Україні вандали пошкодили чотири польські пам'ятники, усі відновлено коштом української сторони.
Польський історик і сенатор Ян Жарин заявив, що в переговорах між Україною і Польщею щодо історичної спадщини помітна криза.