Ващиковський заявив, що Україна використовує Польщу
Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що Варшава не може не стояти на боці Києва у конфлікті з Москвою, але водночас не вимагати врегулювання українсько-польських історичних питань.
Варшава тривалий час надавала підтримку Україні, водночас Київ розраховував, що допомога ніколи не вичерпається, заявив в інтерв'ю радіо Trojka міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський. Відео ефіру орилюднено на сайті polskieradio.pl.
"Досі ми стискали зуби, оскільки, враховуючи нашу військово-політичну доктрину і безпеку, збереження незалежної України є безцінним. Однак ми визнали, що нас використовують, що Україна досить безтурботно дивиться на цю проблему й орієнтується на те, що ми безумовно будемо підтримувати безпеку і незалежність України, стояти на її боці у конфлікті з Росією і не вимагати вирішення двосторонніх проблем – історичних і освітніх", – заявив Ващиковський.
Він наголосив, що "російська агресія не може бути відмовкою, щоб не вирішувати двосторонніх проблем".
На думку Ващиковського, головною проблемою у польсько-українських відносинах є історія, освіта і повернення польській громаді в Україні церковного майна костелів і парафіяльних будинків.
Глава МЗС Польщі додав, що після візиту до Львова він має намір зустрітися із президентом Польщі Анджеєм Дудою, але "не має для президента оптимістичних новин".
4 листопада Ващиковський прибув до Львова, де позитивно оцінив заяву українського МЗС, що серед українців немає антипольських настроїв. Глава МЗС Польщі 2 листопада заявляв, що Польща має намір запустити процедуру, яка не дозволить в'їхати до країни українцям, які демонструють антипольські погляди.
У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка має покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.
Протягом трьох років у Польщі осквернили 15 українських пам'ятників, повідомляв у травні 2017 року Український інститут національної пам'яті. Жодного пам'ятника не відновлено. За цей же період в Україні вандали пошкодили чотири польські пам'ятники, усі відновлено коштом української сторони.
Польський історик і сенатор Ян Жарин заявив, що в переговорах між Україною і Польщею щодо історичної спадщини спостерігають кризу.