Європейський суд із прав людини прийняв скаргу Савченко
Європейський суд із прав людини взяв до розгляду скаргу колишньої позафракційної нардепки Надії Савченко, у якій вона просить визнати факт порушення Українською державою її прав за чотирма статтями Конвенції про захист прав людини, повідомив адвокат ексдепутатки Дмитро Лойфман.
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) прийняв скаргу колишньої позафракційної нардепки Надії Савченко. Про це Савченко повідомила у Facebook сьогодні.
"Суд прийняв до розгляду скаргу моїх адвокатів на злочини, скоєні проти мене прокурорами військової прокуратури, суддями Чернігівського апеляційного суду і суддями Верховного Суду України", – написала вона, опублікувавши фото листа секретаріату ЄСПЛ, адресованого її адвокату Дмитрові Лойфману.
У документі йдеться, що розгляд скарги наразі на початковому етапі, справі надано номер.
Савченко просить ЄСПЛ визнати факт порушення державою її прав людини – на свободу та особисту недоторканність, на справедливий судовий розгляд, а також на ефективний засіб правового захисту (ст. 5, ст. 6, ст. 13 та ст. 18 Конвенції про захист прав людини), уточнив Лойфман проекту "Ґрати".
"При цьому в Україні Державне бюро розслідувань ще й досі відмовляється вносити в Єдиний реєстр досудових розслідувань факт скоєння злочинів прокурорами та суддями, а суддя Шевченківського районного суду в Києві відмовляється зобов'язати ДБР виконати їхню роботу", – зазначила нардепка.
Савченко затримали в березні 2018 року, після того як депутати проголосували за зняття з неї депутатської недоторканності. Тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що Савченко і глава "Офіцерського корпусу" Володимир Рубан вступили у змову з метою захоплення державної влади в Україні.
За версією слідства, Савченко і Рубан планували "широкомасштабні терористичні атаки" в центрі Києва. Із цією метою вони нібито домовилися про постачання зброї з колишнім ватажком бойовиків "ДНР" Олександром Захарченком. У серпні Генпрокуратура повідомила про завершення розслідування щодо Савченко та Рубана.
Савченко своєї провини не визнає. "Чи хотіла я підірвати пів Києва? Як у кожної розсудливої людини, у мене з'являються жартівливі бажання. Я хотіла, але не пів Києва, а Верховну Раду", – сказала Савченко виданню "ГОРДОН" у лютому 2019 року.
Адвокат Рубана Валентин Рибін заявляв, що його клієнт був готовий визнати провину, щоб його обміняли на двох українських військових, яких утримують бойовики "ДНР". За словами Рибіна, після завершення розслідування Рубан визнавати провину наміру не має.
Обидва фігуранти справи з березня 2018 року перебували під вартою. У ніч на 16 квітня 2019 року строк тримання під вартою сплив і вони вийшли на волю. Справу розглядає Броварський районний суд Київської області. Наступне засідання призначено на 23 жовтня.