Юрчишин про відставку Жебрівського: Аудиторам НАБУ так і не створили нормальних умов для роботи
Призначення нового аудитора НАБУ на місце Павла Жебрівського, який склав свої повноваження, не гарантує початку незалежної оцінки ефективності роботи бюро, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.
Павло Жебрівський вирішив скласти повноваження аудитора Національного антикорупційного бюро України, оскільки не дочекався змін у законодавстві, які зробили б роботу аудиторів НАБУ ефективнішою. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.
"Я вітаю рішення Жебрівського скласти повноваження аудитора НАБУ. На відміну від багатьох українських політиків, він дотримав своєї обіцянки. Від початку осені призначені аудитори направили в Адміністрацію Президента і Верховну Раду пропозиції щодо вдосконалення законодавства, які дали б змогу їм працювати дійсно ефективно. Зокрема, вони пропонували створити секретаріат комітету для аудиторів, який працював би на професійній основі. Також вони хотіли збільшити період перевірки НАБУ, адже поки що законодавство дозволяє їм проводити аудит лише з 2016 року. Тобто дали чітко зрозуміти, що інакше це буде просто профанація, а не ефективна робота. Практично квартал їм не давали відповіді. Ось Жебрівський не витримав і, як обіцяв, склав повноваження. Адже поставлені завдання він за таких умов виконувати не може", – заявив Юрчишин.
Він уважає, що краще не проводити аудиту взагалі, ніж він буде політично заангажованим.
"Жебрівський із колегами відповідає за те, що аудиторський комітет є, а сам аудит відсутній. Але ж вони фізично не можуть провести якісний аудит. Бути просто нотаріальною конторою, яка затвердить незрозуміло ким створений якийсь звіт, у них немає бажання. Можливо, такий рішучий крок Жебрівського – це остання надія, що АП або Верховна Рада звернуть увагу на прохання аудиторів НАБУ і почнуть працювати над законодавчими змінами. Але тоді це було пізно зроблено – зараз останній сесійний тиждень цього року і наступного разу депутати зберуться вже в другій половині січня. По суті, у нас ще один рік не було аудиту НАБУ. Аудиторам так і не створили нормальних умов для ефективної роботи. Але з іншого боку, краще не проводити аудит узагалі, ніж він буде політично заангажованим", – підкреслив співрозмовник.
Він зазначив, що призначення на місце Жебрівського нового аудитора не гарантує початку аудиту НАБУ.
"Жебрівський обійняв свою посаду за квотою президента. А це означає, що після його відходу президент може призначити нову людину на цю посаду. І зробити це можна досить швидко. Інша річ, що Жебрівський так і не дочекався змін у законодавстві, які зробили б роботу аудиторів ефективнішою. І я не знаю, хто з кваліфікованих юристів захоче після цього зайняти його місце. Адміністрація Президента, по суті, перекладає із себе відповідальність і відмежовується від процесу. Подивимося, новий член комісії може з'явитися вже днями. Нічого, крім підпису президента, для цього не потрібно. Але це не гарантує, що аудит НАБУ нарешті розпочнеться. Троє людей просто фізично не зможуть перевірити весь обсяг інформації, наявний у НАБУ", – резюмував Юрчишин.
19 грудня Жебрівський заявив, що складає повноваження аудитора Національного антикорупційного бюро України.
"Для початку роботи аудиторів необхідно прийняти ряд документів, положень, затвердити процедури та визначити бюджет процесу. Верховна Рада України це ігнорує. Це унеможливило виконання тієї роботи, яку вважав важливою і почесною у рамках діючого законодавства. Пройшло півроку. Усе, що не порушує закон та є легітимним, – здійснено", – підкреслив Жебрівський.
У законі про НАБУ йдеться, що комісія зовнішнього незалежного контролю має складатися з трьох членів, яких призначають президент, Верховна Рада і Кабмін. Аудитором бюро від Кабміну 26 травня 2017 року було обрано доктора юридичних наук Михайла Буроменського. 7 червня 2018 року правознавеця-міжнародника Володимира Василенка призначили аудитором НАБУ за квотою Верховної Ради. 19 червня президент України Петро Порошенко ввів Жебрівського до складу комісії зовнішнього контролю на проведення незалежної оцінки ефективності роботи НАБУ.
У Центрі протидії корупції заявили, що Жебрівського призначили з порушеннями закону. Згідно зі ст. 26 закону "Про Національне антикорупційне бюро України", аудитор НАБУ має мати досвід роботи в правоохоронних або судових органах за кордоном або в міжнародних організаціях. У ЦПК підкреслили, що у Жебрівського такого досвіду немає. Сам Жебрівський заявив, що досвід його роботи відповідає посаді аудитора НАБУ.
У вересні 2018 року також Верховний Суд України закрив провадження за позовом народного депутата від фракції "Батьківщина" Сергія Власенка до Порошенка про визнання протиправним і недійсним указу про призначення Жебрівського аудитором НАБУ.