Коболєв заявив, що "Нафтогазу" необхідно не менше ніж $1 млрд для закачування газу в підземні сховища до зими

За словами Коболєва, проблему з фінансуванням "Нафтогазу" може розв'язати Кабінет Міністрів України, який заборгував компанії 140 млрд грн
Фото: ЕРА

Для підтримування тиску в газотранспортній системі України в разі припинення російського транзиту, Україні необхідно закачати в підземні газосховища не менше ніж 20 млрд м³ газу, що, зі свого боку, неможливо без залучення додаткових коштів на суму $1 млрд, повідомив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Для виконання плану закачування газу в підземні сховища до зими НАК "Нафтогаз України" необхідно не менше ніж $1 млрд, повідомив у Facebook голова правління компанії Андрій Коболєв.

"Важливо визначити для "Нафтогазу" джерело фінансування закачування газу в підземні сховища газу обсягом приблизно $1 млрд. Інакше наслідки будуть украй важкими. Зима прийде за шість місяців", – написав він.

У коментарі телеканалу "ICTV" він повідомив, що $1 млрд "Нафтогазу" необхідний для підтримання тиску в газотранспортній системі в разі припинення транзиту російського газу.

"Ми розрахували, що для підтримання тиску [газостранспортної системи] у випадку повної зупинки транзиту нам потрібно не менше ніж 20 млрд м&³3; [газу]. Наразі в українські сховища закачуються суттєві обсяги газу, досить великі, це приблизно 60 млн м&³3; на добу. Таким темпом ми можемо майже досягти цієї мети. Тому темп треба ще більше підняти. Для того, щоб його збільшити, "Нафтогазу" потрібно отримати додаткові кошти. Нам, щонайменше, треба знайти мільярд кредитних коштів. Без цього мільярда ми не зможемо виконати повністю план закачки", – заявив Коболєв.

За його словами, розв′язати проблему з дефіцитом фінансів у компанії може Кабмін, який заборгував йому приблизно 140 млрд грн (орієнтовно $5,3 млрд).

"Це компенсація за виконання "Нафтогазом" так званих спеціальних обов'язків. Це величезний борг, це гроші, які фактично  "Нафтогаз" віддав або недоотримав. Якби хоча б частина цього боргу була закрита, це б вирішило питання закачки", – резюмував він.

Коболєв також зазначив, що менеджмент компанії робить усе можливе, щоб зберегти транзит газу.

"Частиною цієї лінії є запланований план анбандлінгу за моделлю ISO (НАК наполягає на виділенні оператора газотранспортної системи зі структури "Нафтогазу" за стандартами ISO, але Кабмін затвердив напередодні проведення анбандлінгу за моделлю Ownership Unbundling. – "ГОРДОН"), який передбачає можливість збереження позову. Завдяки йому Росія перебуває в умовах: новий контракт або великий штраф", – зазначив голова правління "Нафтогазу".

Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судилися у Стокгольмському арбітражі через контракти 2009 року на постачання природного газу із РФ в Україну і транзит газу через територію України.

22 грудня 2017 року в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. Водночас у "Газпромі" повідомили, що суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за протермінування.

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" має виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".

21 січня 2019 року у Брюсселі відбувалися тристоронні переговори України, Росії та Європейської комісії про продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему. На переговорах обговорювали перспективи транзиту російського газу в Європу через Україну після 2019 року, коли спливає чинний транзитний контракт. Глава "Газпрому" Олексій Міллер висунув пропозицію щодо пролонгації договору про транзит газу 2009 року.

У НАК "Нафтогаз" заявили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м&³3; газу щорічно протягом 10 років.

Новий раунд переговорів мав відбутися у травні. Заступник глави Єврокомісії Марош Шефчович 20 травня закликав сторони зібратися на тристоронню зустріч "якнайшвидше". Однак Росія відмовилася від цих переговорів, повідомив виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко

Підсумкова тристороння зустріч Росії, України та ЄС щодо питання укладення транзитного контракту може відбутися у вересні або жовтні 2019 року, прогнозували в російському уряді.