Макаренко про поновлення Насірова: Домовилися всі зацікавлені в продовженні гри навколо ДФС – Кабмін, АП, правоохоронці та лобісти
Поновлення Романа Насірова на посаді голови Державної фіскальної служби України – не правове, а політичне рішення, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-голова Державної митної служби України Анатолій Макаренко.
Поновлення Романа Насірова на посаді голови Державної фіскальної служби України стало результатом домовленості між Кабінетом Міністрів, Адміністрацією Президента, правоохоронними органами та лобістами. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив екс-голова Державної митної служби України Анатолій Макаренко.
"Тут домовилися всі зацікавлені в продовженні гри навколо ДФС – Кабмін, АП, правоохоронці, лобісти. Вони зацікавлені у створенні незрозумілої ситуації, у разі якої дуже легко вирішувати "темні" питання. Що мутніше болото в передвиборчий період, то легше діставати звідти фінансові ресурси. Судова система не забуксувала, а отримала чітку команду – поновити Насірова. Що вона і зробила. Я розумію, що це рішення не правове, а політичне. На сьогодні в бюджетоутворювальної структури країни, по суті, немає керівника. Але я не здивуюся, якщо ще і [колишній в.о. голови ДФС Мирослав] Продан повернеться. Поки цю порочну систему не ліквідують, нічого доброго не буде. Ці хлопці і далі кружлятимуть навколо ДФС", – сказав співрозмовник.
За його словами, повернення чиновників на посади можливе тільки в тому разі, якщо на це є політична воля вищого керівництва країни.
"Мене, наприклад, [екс-прем'єр-міністр Арсеній] Яценюк звільнив із ДФС за невиконання присяги держслужбовця. Хоча для цього не було жодних підстав. Їм було важливо не допустити мого повернення, але я і не планував цього робити. Тому що не бачив себе в цьому кадровому та політичному болоті. У підсумку мені довелося судитися. Тобто підстави для звільнення знайти завжди можуть, а ось повертають тільки в тому разі, якщо на це є політична воля. І ніяк інакше. Жодне право тут не працює – тільки підкилимні домовленості. Наприклад, Насіров за незручну позицію викинув із ДФС свого заступника Костянтина Лікарчука. У нього теж на руках є рішення суду, але він не може повернутися у свій кабінет і розпочати роботу", – зазначив Макаренко.
Національне антикорупційне бюро України підозрює Насірова у зловживанні владою і службовим становищем, що завдало збитків на суму приблизно 2 млрд грн. За даними слідства, на посаді керівника ДФС він ухвалював рішення в інтересах позафракційного депутата Олександра Онищенка, щодо якого розслідують провадження за підозрою в махінаціях із газом.
2 березня 2017 року Насірова затримали в лікарні "Феофанія" в Києві. 7 березня Солом'янський районний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 100 млн грн. 16 березня Насіров вийшов на волю після того, як його дружина внесла за нього необхідну заставу.
Справу Насірова слухають у Шевченківському районному суді Києва. 7 грудня 2017 року прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури почали зачитувати повний текст обвинувального акта. Матеріали справи містяться на 774 сторінках. Станом на 31 жовтня 2018 року прокурори зачитали 391 з них.
31 січня 2018 року Кабмін звільнив Насірова з посади голови ДФС. У лютому чиновник оскаржив звільнення. 11 грудня Окружний адміністративний суд столиці визнав протиправним та скасував розпорядження уряду про звільнення Насірова і постановив виплатити йому понад 180 тис. грн за вимушений прогул. У Кабінеті Міністрів України пообіцяли оскаржити це рішення.