Маляр: У межах кримінального процесу варто було б з'ясувати, чи сприяв Янукович Росії у підготовці до війни проти України
Якщо прокуратура і суд запідозрять, що захист екс-президента України Віктора Януковича цілеспрямовано затягує процес, вони повинні відреагувати на це, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" юрист, експерт-кримінолог Анна Маляр.
Адвокати екс-президента України Віктора Януковича можуть свідомо фокусувати увагу на другорядних фактах, щоб суд не розглядав діяльність колишнього глави держави до того моменту, як він перестав виконувати свої обов'язки. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловила юрист, експерт-кримінолог Анна Маляр.
"Поки що незрозуміло, яку стратегію обрав захист Януковича, але очевидно, що акценти зміщено. Хоча в межах кримінального процесу варто було б з'ясувати, чи сприяв Янукович Росії в підготовці до війни проти України. Чи була з його боку узурпація влади? Згадайте, армію було розвалено, Міноборони очолював громадянин РФ. Чи не є ці нюанси ознакою того, що Янукович був співучасником підготовки до війни? Тобто адвокати цілком свідомо можуть фокусувати увагу на другорядних моментах", – зазначила Маляр.
Вона не відкидає, що формально адвокати Януковича, які сьогодні знову не відвідали судове засідання, не порушують закону.
"Перш ніж суд відкладе розгляд справи, захист повинен пояснити, із якої поважної причини він не приходить на засідання. Думаю, формально закону дотримано. Найімовірніше, у справі вказано, чому адвокатів не було: лікарняний, інше засідання тощо. Виходить, справу можна затягувати до нескінченності. Однак якщо прокуратура та суд запідозрять, що захист Януковича цілеспрямовано затягує процес, вони повинні відреагувати на це в межах закону. Можливо, адвокати намагаються привернути суспільну увагу до якогось конкретного епізоду. А для нас це виглядає як затягування. Чомусь ми всі зациклилися на запитанні – чи тікав Янукович і чи є в цьому "зрада". У цей час у тіні залишаються питання, пов'язані з його діяльністю до того моменту, як він перестав виконувати свої обов'язки", – підкреслила Маляр.
Сьогодні адвокати Януковича вкотре не прийшли на засідання суду через спроби змінити підсудність справи, заявив суддя Оболонського суду Києва Владислав Дев'ятко.
Сторона захисту просила Верховний Суд перенести слухання справи щодо держзради з Оболонського суду Києва до будь-якого іншого суду. Однак Верховний Суд відмовив у задоволенні цього клопотання.
Януковича було обрано президентом України 2010 року. 22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що він самоусунувся від посади та не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, тепер із сім'єю проживає в Росії.
В Оболонському суді Києва розглядають справу щодо обвинувачення Януковича в держзраді. Йому інкримінують три статті Кримінального кодексу України: ч. 5 ст. 27 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни), ч. 3 ст. 110 (пособництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки).