Міненергетики відпрацьовує питання вибору моделі анбандлінгу для "Нафтогазу" та підписання договору на транзит газу – Оржель
За словами міністра енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексія Оржеля, його відомство має намір найближчим часом вибрати найоптимальнішу модель виділення оператора газотранспортної системи зі структури НАК "Нафтогаз України", щоб бути максимально підготовленим до переговорів із Росією щодо продовження контракту на транзит газу через Україну.
Одним із першочергових завдань Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища на найближчий час є вибір моделі анбандлінгу для НАК "Нафтогаз України", заявив 2 вересня на пресконференції в Києві глава відомства Олексій Оржель, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Пріоритетним моментом для нас є "Нафтогаз" – його анбандлінг та підписання договору на транзит газу. Ми тісно співпрацюємо з "Магістральними газопроводами України", "Нафтогазом". До того ж саме цими днями ми відпрацьовуємо питання того, яка модель є найкращою, ми навіть про це говорили з нашими американськими партнерами. Ми виберемо найкращу модель", – сказав він.
Оржель зазначив, що зараз необхідно максимально швидко набути сертифікації оператора газотранспортних систем України.
"Необхідно виходити на переговори з російською стороною в повній бойовій готовності", – додав Оржель.
Крім того, Міненергетики займається розв’язанням проблеми запасів вугілля на складах теплокомуненерго.
З урахуванням того, що запуск першого енергоблока Хмельницької АЕС після планового ремонту перенесли на три місяці, в Україні необхідно перерахувати баланс електроенергії, зазначив міністр.
"А якщо ми перерахуємо баланс, то це будуть інші обсяги постачання вугілля", – підсумував він.
У листопаді 2016 року на виконання вимог Третього енергетичного пакета Європейського союзу юридично створили незалежного оператора ГТС України ПАТ "Магістральні газопроводи України". За планами він мав запрацювати в першому кварталі 2018 року.
У квітні 2018 року стало відомо, що голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв звернувся до тодішнього прем'єр-міністра Володимира Гройсмана із проханням відкласти відділення від НАК функцій транспортування і зберігання газу до завершення строку дії контракту на транзит газу з "Газпромом". Коболєв пояснив, що Стокгольмський арбітраж рішенням від 28 лютого не дозволив НАК передати контракт на транзит іншій юридичній особі без згоди "Газпрому".
Кабінет Міністрів України 22 травня 2019 року затвердив проведення анбандлінгу – виділення оператора газотранспортної системи зі структури НАК "Нафтогаз України" – за моделлю Ownership Unbundling. У НАК пропонували провести анбандлінг за моделлю ISO (Independent System Operator).
Під час використання ISO газотранспортні активи залишалися б у "Нафтогазу", однак операторські функції передавали незалежному органу. OU передбачає виведення як оператора, так і ГТС за межі групи "Нафтогаз України".
21 січня 2019 року у Брюсселі відбувалися тристоронні переговори України, Росії та Єврокомісії щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему. На переговорах обговорювали перспективи транзиту російського газу у Європу через Україну після 2019 року, коли закінчується чинний транзитний контракт.
Новий раунд переговорів мав відбутися в травні. Заступник голови Єврокомісії Марош Шефчович 20 травня закликав сторони зібратися на тристоронню зустріч "якомога швидше". Однак Росія відмовилася від цих переговорів, повідомив виконавчий директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко.
Підсумкова тристороння зустріч Росії, України та ЄС щодо укладання транзитного контракту може відбутися у вересні або жовтні 2019 року, передбачали в російському уряді.
У "Нафтогазі" заявляли, що Україні потрібно готуватися до повного припинення транзиту російського газу.