На посаду голови нового Верховного Суду є п'ятеро претендентів

Планують, що нового голову ВС оберуть 30 листопада
Фото: vaas.gov.ua

Кандидатами на посаду голови нового Верховного Суду висунули суддів Дмитра Луспеника, Аркадія Бущенка, Володимира Кравчука, Олену Кібенко і Богдана Львова, пише "Судебно-юридическая газета".

На посаду голови нового Верховного Суду (ВС) є п'ятеро претендентів, їх висунули 27 листопада під час зборів суддів касаційних судів ВС, повідомляє "Судебно-юридическая газета".

На загальних зборах суддів Касаційного цивільного суду і Касаційного кримінального суду ВС на цю посаду запропонували кандидатуру Дмитра Луспеника. Він є тимчасовим виконувачем обов'язків голови Верховного Суду. До цього Луспеник був суддею, секретарем пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, суддею Верховного Суду України (в 20082011 роках). Він поки не сказав, чи претендуватиме на посаду голови ВС, пише видання.

На зборах суддів Касаційного кримінального суду свою кандидатуру висунув колишній виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, суддя ВС Аркадій Бущенко, а на зборах суддів Касаційного адміністративного суду – екс-суддя Львівського окружного адміністративного суду, суддя ВС Володимир Кравчук.

На зборах суддів Касаційного господарського суду повідомили, що пропонують на посаду голови ВС двох суддів – представника адвокатури Олену Кібенко і колишнього голову Вищого господарського суду України Богдана Львова. Кібенко сама захотіла стати головою ВС, а кандидатуру Львова висунула суддя ВС Лілія Катеринчук.

LB.ua повідомило сьогодні, що кандидатів четверо: Кібенко, Львов, Кравчук і Бущенко. За даними видання, цивільна палата ВС не висувала кандидатів. Під час обговорення 27 листопада можливим претендентом судді називали Луспеника. Він нагадав виданню, що не раз говорив про небажання претендувати на цю посаду, оскільки хоче займатися розглядом справ у новому ВС. Луспеник додав, що може змінити свою позицію, якщо судді будуть сильно наполягати.

Термін для висування кандидатур ще не минув. Це можна зробити до або під час пленуму ВС, який пройде 30 листопада. Планують, що під час цього зібрання судді оберуть нового голову Верховного Суду.

30 вересня 2016 року набули чинності конституційні зміни щодо правосуддя і новий закон "Про судоустрій і статус суддів", згідно з яким вищі спецсуди і Верховний Суд ліквідують і замість них створюють новий Верховний Суд із касаційними палатами.

27 липня 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів визначила переможців конкурсу на 120 посад суддів нового Верховного Суду.

Учасники конкурсу пройшли професійні і психологічні тести, перевірки Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Громадської ради доброчесності.

31 липня посольство США в Україні заявило, що доброчесність деяких переможців конкурсу викликає сумніви. Водночас глава департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер високо оцінила конкурс.

29 вересня Вища рада правосуддя рекомендувала президентові України 114 кандидатів для призначення на посади суддів Верховного Суду.

Громадська рада доброчесності, яка спостерігала за конкурсом, закликала Порошенка не затверджувати кандидатур до завершення судової перевірки можливих порушень під час відбору. Вища кваліфікаційна комісія назвала цей заклик "перевищенням повноважень".

11 листопада Порошенко призначив 113 суддів нового Верховного Суду. За даними "Українських новин", президент відхилив тільки кандидатуру судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Сергія Слинька, який залишив чинним вирок генеральному прокурору Юрієві Луценку у 2013 році.