На Усові висить відкрите кримінальне провадження, він співпрацює з російськими олігархами, але йому дають на відкуп стратегічну галузь України – Масі Найєм
Юрист Масі Найєм заявив із посиланням на публікації в російських ЗМІ, що одним із партнерів фонду Impulse VC, який вклався у стартап нинішнього глави Державного космічного агентства України Володимира Усова, є російський мільярдер Роман Абрамович.
Президент Володимир Зеленський, прем'єр Денис Шмигаль і міністр економрозвитку Ігор Петрашко мають пояснити українцям, чому допустили до управління Державним космічним агентством (ДКАУ) Володимира Усова, який із літа 2019-го фігурує у кримінальному провадженні ДБР і був поміченим у зв'язках із російськими олігархами. Про це на своїй сторінці у Facebook заявив 15 червня адвокат Масі Найєм.
Юрист зазначив, що Усов часто дає інтерв'ю.
"Ось, наприклад, як пишуть журналісти LB.ua про стартап Kwambio, відрекомендовуючи голову ДКАУ: "Послугами його компанії користуються Coca-Cola, General Electric, Christian Dior і окремо – NASA". Але... на офіційному сайті NASA інформація про таке партнерство відсутня. Схожа ситуація і з General Electric", – заявив Найєм.
Адвокат зазначив, що ці факти змусили його "копнути трохи глибше". За даними Найєма, заснована Усовим 2013 року і презентована 2014-го на спецплатформі для пошуку інвесторів компанія Kwambio протягом чотирьох років залучила $1,6 млн – від чотирьох донорів та одного гранту.
"Однією з таких компаній-донорів є Impulse VC. У грудні 2017-го Impulse VC інвестував у Kwambio $500 тис. Українські ЗМІ повідомляли про це так: "Стартап Kwambio залучив $500 000 і презентував перший український 3D-принтер для кераміки". А профільні російські – так: "IMPULSE VC вклався в український стартап Kwambio", – написав Найєм.
Він повідомив, що за даними російських ЗМІ, одним із партнерів фонду Impulse VC є російський мільярдер Роман Абрамович.
"Impulse VC – венчурний фонд та інкубатор технологічних інтернет-проєктів, заснований 2013 року. Фонд здійснює посівне фінансування компаній із потенціалом масштабування бізнес-моделі та виходу на міжнародні ринки. За непідтвердженими даними, одним із партнерів фонду є мільярдер Роман Абрамович", – процитував юрист фрагмент із російської преси.
Найєм також розповів, що зазвичай фонд Impulse VC "інвестує в серйозні програми, щоб змагатися зі Штатами".
"Наприклад, того самого 2017-го фонд Impulse VC вклав $ 1,5 млн у ШІ для розпізнавання облич. І потім російські ЗМІ довго кричали, що вони "обійшли американців". Враховуючи, що Kwambio займається 3D-друком... у що саме вони інвестували?" – зазначив юрист.
Він додав, що у зв'язку з цим виникають запитання до тих, хто призначив Усова на посаду.
"Ніколи ще pr-реклама не була напхана неправдою, а тут ось знову... Засновнику стартапу, на якому висить відкрите кримінальне провадження і який співпрацює з російськими олігархами, дають на відкуп стратегічну галузь України. Чисто риторичне запитання до профільного міністра Петрашка, прем'єр-міністра Шмигаля і президента Зеленського: а яку мету переслідують, ставлячи на таку посаду таку особистість?" – резюмував Масі Найєм.
Володимир Усов очолює Державне космічне агентство України із січня цього року.
Напередодні його призначення стало відомо, що одна з компаній Усова – "Гутенбергз" – є фігурантом кримінальної справи ДБР. Про це повідомило "Слідство.Інфо" з посиланням на матеріали судового реєстру. Заповнюючи декларацію як кандидат на посаду голови ДКА, Усов вказав у ній недостовірні дані, стверджує "Главком".