Нардеп Чорновол заявила, що НАБУ купувало паливо дорожче ніж Міноборони

Тетяна Чорновол: І не треба НАБУ відгавкуватися, що в них обсяги закупівлі менші, ніж у Міноборони
Фото: Владимир Струмковский / Facebook

Ціна літра дизельного пального для Міноборони у 2016 році становила 15,8 грн, а НАБУ купувало пальне в той самий час по 19,1 грн, заявила народний депутат від фракції "Народний фронт" Тетяна Чорновол.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) підозрює посадовців Міноборони у завищенні цін на закупівлю палива у 2016 році, хоча саме відомство купувало в той самий час паливо набагато дорожче, написала на своїй сторінці у Facebook народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновол.

"Після так званого завищення через додаткову угоду в червні 2016 року ціна літра дизельного пального для Міноборони стала коштувати всього 15,8 грн. Це насправді було недорого. У 2016 році я особисто контролювала, згідно з депутатськими повноваженнями, цю закупівлю і знаю, що це була найдешевша ціна того року", – заявила вона.

Нардеп зазначила, що НАБУ виявило корупцію в найдешевшій закупівлі року.

"Проте це ще був не весь цинізм НАБУ. Я отримала листа від НАБУ з відповіддю, а по якій ціні в той же час, у середині червня, вони купили дизпаливо. Виявилося – 19,1 грн. Чи це не свідчить, що не там НАБУ шукало корупцію. У себе їм треба було шукати", – підкреслила вона.

Чорновол додала: НАБУ не треба "відгавкуватися", що вища ціна пов'язана з тим, що в них обсяги закупівлі були меншими, ніж у Міноборони.

"Цей аргумент не працює, адже ви, НАБУ, купили пальне по ціні навіть вище роздрібного ринку. У той день, коли НАБУ проводило тендер на заправках Києва, дизель коштував 18,3 грн. А ось Міноборони купувало нижче оптового ринку, де ціна в день підписання додаткової угоди була 16,3 грн. Причому в ціну закупівлі Міноборони (15,8 грн) входила також доставка палива у військові частини. А ось НАБУ купувало без доставки", – підсумувала вона.

У квітні 2016 року комітет із конкурсних торгів Міноборони відхилив пропозиції від низки компаній, включно з WOG, ОККО і "Укртранснафтопродуктом", і вибрав "Трейд Коммодіті" переможцем відкритого тендеру із закупівлі рідкого палива. 13-го і 18 травня Міноборони і "Трейд Коммодіті" уклали 14 угод про постачання пального на суму понад 1 млрд грн. У червні–серпні 2016 року вони уклали кілька додаткових угод, через які ціна на той самий обсяг зросла на 16% від початкової вартості.

"Трейд Коммодіті" пояснила підвищення ціни зростанням цін на дизельне паливо на біржах і як доказ навела дані провідного світового постачальника інформації про ринки енергоресурсів Platts.

У НАБУ вважають, що зростання ціни відбувалося "за відсутності будь-яких правових підстав" і завдало держбюджету збитків на суму 149 млн грн. У цій справі затримали заступника глави Міноборони Ігоря Павловського і керівника департаменту держзакупівель Володимира Гулєвича. Обидва перебувають під домашнім арештом.

16 жовтня детективи НАБУ затримали інвестора та фактичного власника "Трейд Коммодіті" Володимира Трофименка. Його підозрюють у розтраті коштів під час закупівлі пального для Міноборони. 17 жовтня суд відпустив Трофименка та зобов'язав його носити електронний браслет.