Незаконні дії Міненерго ставлять хрест на корпоратизації держсектору – голова наглядової ради "Укргідроенерго" Гвоздій
Суд визнав дії Міненергоекології щодо припинення повноважень голови наглядової ради ПрАТ "Укргідроенерго" протиправними, заявив сам голова наглядової ради Валентин Гвоздій.
Голова наглядової ради "Укргідроенерго", адвокат Валентин Гвоздій вважає, що спроби політичного тиску на незалежних членів наглядових рад державних підприємств із боку Міністерства енергетики та захисту довкілля – це тест на корупцію для нинішньої влади. Про це він заявив "Українським новинам", коментуючи рішення суду про своє поновлення на посаді голови наглядової ради після розпорядження Міненергоекології про дострокове припинення його повноважень.
"Адмінсуд визнав дії Мененергоекології протиправними і роз'яснив, що в Україні є два типи членів наглядових рад держпідприємств – представники держави й незалежні члени. Для незалежних членів законодавство передбачає окремий механізм – ст. 53-1 закону України "Про акціонерні товариства". Відповідно до цієї статті, "у разі, якщо незалежний директор (член) наглядової ради" не відповідає вимогам, встановленим законом для незалежного директора, то акціонер має право звернутися до суду з відповідним позовом про припинення його повноважень. А поки суд буде розглядати цей позов, незалежний директор і далі виконує свої обов'язки до набуття чинності судового рішення щодо цього спору", – зазначив Гвоздій.
Голова наглядової ради "Укргідроенерго" підкреслив, що це – єдиний законний спосіб достроково припинити повноваження члена наглядової ради. Гвоздій також нагадав, що саме стало першопричиною його незаконного звільнення. За його словами, 24 січня перший заступник міністра енергетики та охорони довкілля Віталій Шубін запросив його на зустріч. На ній також був Олег Палайда – член наглядової ради, делегований міністерством. Під час розмови вони повідомили Гвоздію, що мають намір зняти з посади гендиректора "Укргідроенерго", і "попросили" внести це питання до порядку денного засідання наглядової ради 4 лютого 2020 року.
У разі відмови Гвоздію погрожували звільненням. За його словами, йому прямо повідомили, що, якщо гендиректора не буде звільнено за рішенням наглядової ради, вони дискредитують його і "нацькують" правоохоронні органи. Водночас натякнули, що такий самий прийом застосують і до членів наглядової ради, які відмовляться сприяти незаконному звільненню гендиректора.
"Щойно закінчилася зустріч, я негайно звернувся до антикорупційних органів і повідомив про ситуацію. Паралельно дав інтерв'ю низці ЗМІ, у яких чітко заявив про свої наміри дотримуватися букви закону і не виконувати незаконних наказів. А вже 4 лютого мені надійшов електронний лист, у якому повідомляли про дострокове припинення моїх повноважень", – повідомив Гвоздій.
Він вважає, що такими діями посадові особи Міненергоекології хотіли досягти своїх корупційних цілей, оскільки, позбувшись його, намагалися залякати й інших незалежних членів наглядових рад держпідприємств. Він підкреслив, що метою реформи корпоративного управління держсектору, зокрема впровадження наглядових рад, було, серед іншого, і страхування держпідприємств від політичного впливу.
"Сьогодні потрібно порушити питання на найвищому рівні державної влади, оскільки такі дії кидають тінь і ставлять хрест не тільки на принципах верховенства права, але й на корпоратизації держсектору. Адже якщо сьогодні влада так зухвало порушує закон, то виникає питання, чи має вона моральне право вимагати дотримання цього закону від звичайного громадянина", – резюмував Гвоздій.