Парубій назвав спекуляцією дискусії навколо мовної статті в законі про освіту
Спікер Верховної Ради Андрій Парубій вважає компромісними мовні норми в законі "Про освіту".
Голова Верховної Ради Андрій Парубій уважає, що дискусії навколо статті про мову навчання в законі "Про освіту" мають спекулятивний характер. Про це він сказав на засіданні погоджувальної ради ВР 18 вересня, передає кореспондент "ГОРДОН".
"Я переконаний, що завдяки роботі депутатського корпусу у нас вийшло знайти компромісні визначення в тих положеннях, через які до цього виникали в суспільстві розбіжності", – сказав Парубій.
Спікер ВР упевнений, що ухвалене Радою рішення було оптимальним, а дискусії навколо мовної статті "мають спекулятивний характер".
"Це був дуже гарний приклад того, коли Верховна Рада продемонструвала, що може ухвалювати узгоджені компромісні рішення", – заявив Парубій.
Він зазначив, що документ захищає українську мову і в жодному разі не принижує права національних меншин.
5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект №3491-д "Про освіту". Законом розширено використання української мови в навчанні. "Підхід, який там закладено, такий, що дошкільна та початкова освіта здобуваються рідною мовою. Під час навчання в початковій школі великий упор робиться на оволодіння державною мовою. Починаючи з базової освіти, ми здійснюємо навчання українською мовою", – пояснила тоді міністр освіти та науки Лілія Гриневич.
Своє занепокоєння з приводу мовної статті висловили ряд країн: Угорщина, Румунія, Молдова, Польща. МЗС Росії також засудило ініціативу, хоча визнало, що "в законі російська мова не згадується".
Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль закликав президента України Петра Порошенка ветувати закон. На його думку, ініціатива не відповідає Європейській хартії регіональних мов або мов меншин.
Глава МЗС України Павло Клімкін зазначив, що Україна зберігає умови для вивчення нацменшинами рідних мов, однак є проблеми інтеграції: 75% випускників Берегівського району (Закарпатська область) цього року не склали зовнішнє тестування з української мови".
Міністри закордонних справ Угорщини, Румунії, Греції та Болгарії направили главі МЗС України лист з приводу мовних положень нового українського закону "Про освіту".
Гриневич 15 вересня за результатами зустрічі з главами дипломатичних місій заявила, що Україна готова надати в Раду Європи на експертизу статтю про мову освіти в законі про освітню реформу.