Після розмови з Ердоганом про звільнення українських політв'язнів у РФ МЗС Туреччини попросило їхній список – Джемілєв
Уповноважений президента України з питань кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів, що питав у президента Туреччини Реджепа Ердогана, чи є у них "у заначці" для обміну на українських політв'язнів у РФ "російські терористи".
Міністерство закордонних справ Туреччини "кілька днів тому" попросило повний список українських політв'язнів у РФ, про яких раніше питав президент Туреччини Реджеп Ердоган. Про це в інтерв′ю "Радіо Свобода", яке вийшло 21 серпня, повідомив уповноважений президента України з питань кримськотатарського народу, нардеп від Блоку Петра Порошенка Мустафа Джемілєв.
За його словами, 12 липня на відкритті Трансанатолійського газопроводу Ердогану було озвучено прохання допомогти зі звільненням політв'язнів.
"Я йому сказав, що зараз у російських в'язницях понад 70 наших політв'язнів. Зробіть, домовтеся з [президентом РФ Володимиром] Путіним про їхнє звільнення! Він сказав: "Звісно, ми вживатимемо якихось заходів, але ви назвіть хоча б кілька імен". Я назвав [Олега] Сенцова, [Олександра] Кольченка", – сказав Джемілєв.
На його думку, спілкуватися стосовно політв'язнів доведеться з Путіним.
"Наскільки виявиться продуктивною розмова? Я ще запитував [Ердогана]: чи є у вас там "у заначці" ще російські терористи, щоб обміняти? Хоча, із моєї точки зору, це взагалі аморально – міняти абсолютно безневинних людей, патріотів своєї країни на терористів, на людей, у котрих руки по лікті у крові", – заявив Джемілєв.
11 червня Джемілєв висловив думку, що Сенцова і Кольченка можуть обміняти за тим самим принципом, що й заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза.
У вересні 2017 року підконтрольний Росії суд Криму засудив Чийгоза до восьми років колонії суворого режиму за організацію масових заворушень під час окупації Криму Росією у 2014 році. Того самого місяця Умерова засудили на два роки колонії-поселення за висловлювання про необхідність посилення санкцій проти Росії, які можуть змусити її піти з Криму і з Донбасу.
25 жовтня 2017 року Чийгоза й Умерова спрямували літаком до Туреччини. 27 жовтня Умеров і Чийгоз прилетіли в Київ.
Сенцова було засуджено у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні у Криму терористичної спільноти і керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів, двох терористичних актах та підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав.
Кольченка заарештували у травні 2014 року в Сімферополі разом із Сенцовим. Кольченка засудили до 10 років позбавлення волі. Як і Сенцов, своєї провини він не визнав.
Росія відмовляється видати Україні Сенцова і Кольченка, оскільки вважає їх громадянами РФ.