Польські та українські журналісти закликали владу України не вводити кримінальної відповідальності для представників ЗМІ
Законодавча ініціатива, спрямована на захист від дезінформації, не має передбачати впровадження інструментів, які загрожують свободі слова, заявили в Асоціації польських журналістів та Національній спілці журналістів України за підсумками польсько-українського журналістського форуму.
Учасники польсько-українського журналістського форуму закликали українську владу не впроваджувати в законодавство країни норм, які передбачають штрафи й тюремне ув'язнення для представників медіа.
Про це йдеться в заяві Асоціації польських журналістів та Національної спілки журналістів України (НСЖУ), яку у Facebook опублікував голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Упровадження цих норм міститься в законопроєкті про боротьбу з дезінформацією, який презентував міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський, наголошують у заяві.
"Ініціатива, спрямована на захист від дезінформації, гібридних атак і фейк-новин, не повинна містити інструменти, що загрожують свободі слова. Залякування журналістів кримінальними санкціями суперечить засадам свободи слова в демократичній державі", – заявили учасники форуму.
Вони підкреслили, що в ситуації гібридної війни журналісти й засоби масової інформації – це "союзники кожного, хто хоче захистити національний інформаційний простір України від брехні та маніпуляцій".
Бородянський презентував законопроєкт про дезінформацію, який передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність за поширення недостовірних даних засобами масової інформації, 17 січня.
Зокрема, поширення дезінформації за умови добровільного спростування, починаючи з третього факту порушення протягом одного року, передбачає покарання у вигляді 1000 мінімальних зарплат за кожне порушення (мінімальна зарплата з 1 січня 2020 року становить 4723 грн; отже, штраф буде 4,7 млн грн). Якщо ЗМІ відмовиться добровільно спростувати "дезінформацію", штраф збільшиться до 2000 мінімальних зарплат за кожен факт (9,4 млн грн).
Відстежувати публікації у ЗМІ, що містять ознаки дезінформації, має уповноважений із питань інформації, якого призначає Кабінет Міністрів.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко назвав законопроєкт "очевидно ворожим" щодо співробітників українських ЗМІ.
В Інституті масової інформації заявили, що законопроєкт про дезінформацію та заходи з боротьби з нею містить неоднозначні норми, неприпустимі в демократичному суспільстві.
Генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес підкреслив, що держава не має обмежувати діяльність працівників ЗМІ.