Держава не має втручатися в роботу ЗМІ – Єврофедерація журналістів про український законопроєкт щодо дезінформації
Влада має створювати умови для саморегулювання та незалежності журналістів, заявив генсек Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес, коментуючи український законопроєкт про дезінформацію.
Держава не має обмежувати діяльність працівників ЗМІ. Про це 22 січня заявили в Європейській федерації журналістів (EFJ), коментуючи український законопроєкт про дезінформацію, підготовлений Міністерством культури, молоді та спорту.
Генеральний секретар EFJ Рікардо Гутьєррес заявив, що влада має "суворо дотримуватися журналістського саморегулювання і незалежності".
"Держава має створити умови для цього процесу, уникаючи будь-якого державного втручання і не позбавляючи журналістів їхніх прав. EFJ категорично відкидає будь-яку пропозицію, згідно з якою держава регулюватиме журналістську діяльність і накладатиме будь-які обмеження на журналістів", – зазначив генсек федерації.
17 січня міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський презентував законопроєкт про дезінформацію, який передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність за поширення недостовірних даних засобами масової інформації.
Зокрема, поширення дезінформації за умови добровільного спростування, починаючи із третього факту порушення протягом одного року, передбачає покарання у вигляді 1000 мінімальних зарплат за кожне порушення (мінімальна зарплата з 1 січня 2020 року становить 4723 грн; отже, штраф становитиме 4,7 млн грн). У разі, якщо ЗМІ відмовиться добровільно спростувати "дезінформацію", штраф збільшать до 2000 мінімальних зарплат за кожен факт (9,4 млн грн).
Відстежувати публікації у ЗМІ, які містять ознаки дезінформації, має уповноважений із питань інформації, якого призначає Кабінет Міністрів.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко назвав законопроєкт "очевидно ворожим" щодо співробітників українських ЗМІ.
В Інституті масової інформації заявили, що законопроєкт про дезінформацію та заходи з боротьби з нею містять неоднозначні норми, які неприпустимі в демократичному суспільстві.