Порошенко: Уся Україна дякувала Філарету за жертовність. А зараз він позбавляється підстав так думати

Порошенко: Люди залишаються з церквою. Ніхто нікуди не йде. А це означає, що церква не залежить від волі однієї особистості
Фото: ЕРА

Експрезидент України Петро Порошенко вважає, що конфлікт із почесним патріархом Православної церкви України Філаретом не загрожує українській церкві і зробить її сильнішою.

Конфлікт між почесним патріархом Православної церкви України Філаретом та митрополитом Епіфанієм демонструє, наскільки складним завданням було одержання томосу про автокефалію української церкви, заявив п'ятий президент України Петро Порошенко в інтерв'ю "Главкому", опублікованому 19 червня.

"Я точно не буду обговорювати Філарета. Але вся Україна дякувала йому за жертовність. А зараз він позбавляється підстав так думати", – зазначив він.

На думку п'ятого президента, ПЦУ не загрожує розкол.

"Навпаки, це випробування, які зроблять українську церкву ще міцнішою. Так, я маю це визначити, уповільнилися переходи парафій, але процес продовжується. Я тішуся поведінкою його всесвятості [вселенського патріарха Варфоломія]. Такої любові до України мало хто очікував, окрім мене, бо я вірив його всесвятості, коли публічно звернувся у квітні 2018-го", – заявив Порошенко.

Експрезидент додав, що парафіяни не покинуть ПЦУ у зв'язку з конфліктом.

"Це як взимку дитина вибігає роздягнена на сніг робити зарядку, це – загартування. І для нашої церкви це – загартування, яке зробить її міцнішою. Я в цьому впевнений. Я вірю. Люди залишаються з церквою. Ніхто нікуди не йде. І це означає, що церква не залежить від волі однієї особистості", – підсумував він.

У травні між почесним патріархом ПЦУ Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.

За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.

Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію та "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.

24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає". Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські та московські сили".

29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнано недійсними.

Філарет заявив, що хоче зберегти УПЦ КП, тому що томос "увів усіх в оману". Через це він анонсував проведення собору 20 червня.

У ПЦУ заявили, що в разі скликання собору УПЦ КП Філарета очікують "канонічні наслідки". Одночасно із собором Філарета ПЦУ проведе в Києві форум Єдності українського православ'я.