Архієпископ Євстратій про бажання Філарета провести помісний собор: Це зібрання не може бути собором УПЦ Київського патріархату
Архієпископ ПЦУ Євстратій (Зоря) нагадав, що Української православної церкви Київського патріархату в Україні не існує як релігійного об'єднання, а тому почесний патріарх Православної церкви України Філарет не зможе провести помісний собор УПЦ КП.
Помісний собор, який хоче скликати почесний патріарх Православної церкви України Філарет, не може бути собором Української православної церкви Київського патріархату. Про це в ефірі "5 каналу" 16 червня повідомив архієпископ ПЦУ Євстратій (Зоря).
"Це зібрання в жодному разі не може бути помісним собором Української православної церкви Київського патріархату з кількох причин: по-перше, згідно з рішенням правдивого помісного собору УПЦ КП 15 грудня 2018 року, було прийнято рішення, що УПЦ КП як релігійне об'єднання припиняє свою діяльність шляхом об'єднання і приєднання до утворюваної ПЦУ. Я і весь єпископат були на цьому соборі, були делегати від духовенства і мирян, були всі ті, які потім прийняли участь в об'єднавчому соборі... І є документи, є відеозаписи і численні свідки, що рішення було прийнято відкрито за згодою усіх. Один тільки проголосував проти", – підкреслив архієпископ.
На запитання журналістки про те, чому саме зараз заговорили про нібито розкол у ПЦУ, священнослужитель сказав: "По-перше, посилилися впливи у цій ситуації з боку Росії. Почали діяти зсередини і, знаючи болючі точки для патріарха, через деяких людей почали просто йому подавати думки. Я абсолютно переконаний, тут треба чітко розуміти: патріарх не працює в інтересах Москви, і те, що він робить, на його думку, рятує єдність та ідентичність української церкви. Але, на жаль, його бачення, яке він озвучив, воно дуже далеке від реальності. І дуже шкода про це говорити, але від багатьох людей довелося почути (це не моя особиста думка), що те, що відбувається, значною мірою пов'язано з віковими змінами, які характерні для дуже похилого віку людей".
Коментуючи інформацію про можливі санкції Вселенського патріархату щодо Філарета, архієпископ назвав її спекуляціями.
"Я думаю, що це просто спекуляції. Патріарх Філарет є ієрархом Православної церкви України, а не Константинопольського патріархату. І тому всі рішення, що стосуються ПЦУ, приймаються українською церквою", – додав він.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У травні між Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Почесний патріарх ПЦУ заявив, що Київського патріархату не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що в ПЦУ немає розколу.
24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".
Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".
29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнано недійсними.
Філарет заявив, що хоче зберегти УПЦ КП, тому що томос "ввів усіх в оману". У зв'язку з цим він анонсував проведення собору 20 червня.
У ПЦУ заявили, що в разі зборів собору УПЦ КП Філарета очікують "канонічні наслідки".