Філарет проігнорував заяву ПЦУ і розіслав запрошення на свій собор

Філарет говорив, що хоче зберегти УПЦ КП, тому що томос "увів усіх в оману"
Фото: ЕРА

Почесний патріарх православної церкви України Філарет запросив українських священнослужителів на собор Української православної церкви Київського патріархату, попри те що ПЦУ назвала всі заходи УПЦ КП незаконними й попередила про "канонічні наслідки" для учасників зібрання.

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет надсилає запрошення на собор, який він скликає 20 червня, всупереч заяві ПЦУ, інформує Сerkvarium.

Видання опублікувало фото одного із запрошень, датованих 14 червня.

"Запрошую Вас узяти участь у помісному соборі Української православної церкви Київського патріархату, який відбудеться у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі міста Києва 20 червня 2019 року об 11.00", – ідеться в тексті документа.

На думку ПЦУ, будь-які заходи, які проводять від імені УПЦ КП, є незаконними. Церква заявляла, що проведення зборів під назвою "собор" означатиме церковне розділення, а також відділення організаторів та учасників таких зборів від ПЦУ "з усіма канонічними і юридичними наслідками".

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.

У травні між Філаретом і Епіфанієм виник конфлікт. Почесний патріарх ПЦУ заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і допустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.

За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.

Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.

24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".

Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".

29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними. Він зазначив, що Філарет не підготував і не подав документів для перереєстрації Київської єпархії ПЦУ, якою він керує.

Філарет заявив, що хоче зберегти УПЦ КП, тому що томос "увів усіх в оману". У зв'язку з цим він анонсував проведення собору 20 червня.

У ПЦУ відповіли, що у разі зборів собору УПЦ КП на Філарета очікують "канонічні наслідки".