Порошенко: Вважаю, що закон про українську мову має бути позбавлений будь-якої кон'юнктури
Закон про українську мову слід погодити з європейськими моделями мовної політики, упевнений президент України Петро Порошенко.
Закон про українську мову не має бути кон'юнктурним. Про це заявив президент України Петро Порошенко 8 грудня у Львові під час заходів до 150-річчя створення товариства "Просвіта", передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Порошенко розкритикував ухвалений у 2012 році закон "Про засади державної мовної політики" (так званий закон Колесніченка – Ківалова).
"23 роки ми не могли знайти шляхи, які підтримували б, забезпечували б розвиток і захищали б українську мову. Як у незалежній Україні могли ухвалити закон, що стоїть в одному логічному ряду з Валуєвським циркуляром та Емським указом? Звичайно, Конституційний Суд скасував закон від 2012 року", – заявив глава держави.
Президент нагадав, що Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект про державну українську мову.
"Він справді потрібен. Хоча, скажу чесно, я не був прихильником того, щоб його розгляд відбувався напередодні виборчої кампанії. Я не хочу, щоб хтось спекулював на цій темі, тому що мова – точно не тема для спекуляцій. Стратегічний для України закон має бути позбавлений будь-якої кон'юнктури. Закон про українську мову має бути на віки, покоління, століття. Він має бути погоджений із європейськими моделями мовної політики з огляду на наше майбутнє членство в Євросоюзі, в чому я абсолютно переконаний", – сказав Порошенко.
Із 2012 року в Україні діяв закон "Про засади державної мовної політики", авторами якого були нардепи Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов. Документ передбачав, зокрема, можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%. Противники закону підкреслювали, що документ посилював позиції російської мови у східних регіонах країни. 28 лютого 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення закону Колесніченка – Ківалова не відповідало процедурі розгляду законопроектів Верховною Радою.
4 жовтня 2018 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної. У другому читанні проекту закону ще не розглядали.