Портников: Патріарх Кирило нічим не відрізняється від президента Путіна

Портников звернув увагу, що в православ'ї "межі церков, як правило, дублюють кордони держав"
Фото: Vitaly Portnikov / Facebook

Небажання Російської православної церкви надавати автокефалію Українській православній церкві свідчить про надії патріарха РПЦ Кирила, що Україна знову повернеться до складу Росії. І цим Кирило схожий на президента РФ Володимира Путіна, зазначив політичний оглядач Віталій Портников.

Лист, надісланий главою Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філаретом на адресу архієрейського собору Російської православної церкви (РПЦ), і реакція на нього доводять несамостійність УПЦ Московського патріархату (МП). Про це у колонці для "Радіо Свобода" заявив політичний оглядач Віталій Портников.

"Вперше після проголошення самостійності УПЦ КП її предстоятель офіційно звернувся до архієрейського собору РПЦ з пропозицією про діалог, і ця пропозиція була не тільки розглянута, але і отримала позитивну відповідь. Архієрейський собор сформував власну комісію для такого діалогу й фактично визнав два прості факти: те, що УПЦ КП дійсно є церквою, а не "групою товаришів", і те, що партнером по діалогу для цієї церковної організації є саме РПЦ, а не УПЦ (Московського патріархату)", – написав він.

Оглядач звернув увагу, що комісію очолив представник РПЦ, а не УПЦ МП. За його словами, це "ще раз підкреслило, хто є реальною церковною інституцією, а хто – підрозділом у складі цієї інституції".

"З часів апостола Павла церква – не тільки релігійна і моральна, а й політична інституція. У православ’ї це виражено більше, ніж у будь-якій іншій християнській конфесії: саме тому кордони церков, як правило, дублюють кордони держав. Український розкол і небажання РПЦ надавати автокефалію УПЦ зовсім не свідчення глибокої турботи Московської патріархії про канонічність. Це, перш за все, надія на те, що державні кордони рано чи пізно зміняться, що Україна знову повернеться до складу Росії. І в цій своїй надії патріарх Кирило нічим не відрізняється від президента Володимира Путіна", – зазначив Портников.

30 листопада в РПЦ повідомили, що патріарх Філарет письмово попросив прощення за церковний розкол в Україні. Низка російських ЗМІ написала, що мова йшла про помилування, але в РПЦ і УПЦ КП це спростували.

"Бажаючи припинити розділення і чвари між православними християнами, відновити євхаристійне і молитовне спілкування, як це належить єдиній святій соборній і апостольській церкві, заради досягнення Богом заповіданого миру між єдиновірними православними християнами і примирення між народами, звертаюся до вас із закликом ухвалити відповідні рішення, завдяки яким буде покладено кінець наявному протистоянню", – ішлося в листі.

У РПЦ зазначили, що заслухали звернення Філарета і ухвалили рішення створити комісію для "ведення подальших переговорів із відокремленими від церковного спілкування".

Філарет заявив, що у зверненні йшлося про примирення та про майбутню автокефалію української церкви. Він підкреслив, що його листом скористалися і "спрямували на те, що нібито ми хочемо повернутися до Московського патріархату". Він підкреслив, що Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) ніколи не стане частиною УПЦ Московського патріархату.

В Україні діють Українська православна церква Київського і Московського патріархатів, Українська автокефальна православна церква і низка церков інших конфесій. Учора РПЦ офіційно визнала незалежний статус Української православної церкви Московського патріархату.