УПЦ МП збереже зв'язки з Москвою, фінансові питання будуть вирішувати так само, як і раніше – історик Зубов
Визнання Російською православною церквою незалежного статусу Української православної церкви Московського патріархату прискорила "путінська авантюра" з Кримом і Донбасом, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" російський історик і опозиціонер Андрій Зубов.
Питання набуття незалежного статусу Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП) стало актуальним після російської анексії Криму і початку бойових дій на Донбасі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" російський історик і опозиціонер Андрій Зубов.
"Треба звернути увагу, що територію УПЦ МП виділено зі складу Російської православної церкви (РПЦ), яка підлягає Вищому церковному суду. Тобто в Україні тепер буде свій Вищий суд. Це практично автокефалія. Центром УПЦ МП буде Київ. Чому це питання вирішили зараз? Воно давно назріло. У тій же Польщі є автокефальна православна церква. До того ж це католицька країна. Як тоді у величезній православній Україні немає своєї автокефалії? Це нонсенс. І як не дивно, рішення цього питання прискорила путінська авантюра з Кримом і Донбасом. Раніше люди не сильно цікавилися, кому підпорядковано їхню церкву: Москві чи Києву. Вони за звичкою ходили у свої церкви. Але після анексії Криму і війни ставлення до РФ змінилося і вони почали йти із церков Московського патріархату", – зазначив Зубов.
На його думку, УПЦ МП збереже зв'язки із РПЦ,
"Я знаю, що в багатьох єпархіях були церкви Московського патріархату, які воліють приховувати свої зв'язки з Росією. Вони писали, що це Українська православна церква і зв'язку з Москвою ніяк не фіксували. Очевидно, що тепер ідуть пошуки шляхів примирення і відновлення єдності із двох сторін – і з боку Москви, і з боку Київського патріархату. Думаю, УПЦ МП збереже зв'язки з Москвою, фінансові питання будуть вирішувати так само, як і раніше. На соборах Російської православної церкви будуть присутні українські єпископи. Зараз мова про те, що зникнуть "стосунки старшого і молодшого", більше не буде підпорядкування. Однак тісна взаємодія збережеться. Це буде схоже на співпрацю країн – членів Євросоюзу", – резюмував Зубов.
30 листопада у РПЦ повідомили, що патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет письмово попросив вибачення за церковний розкол в Україні. Низка російських ЗМІ написала, що мова йшла про помилування. У РПЦ зазначили, що заслухали звернення Філарета й ухвалили рішення створити комісію для "ведення подальших переговорів із відокремленими від церковного спілкування".
Прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря) назвав інформацію провокацією. "Патріарх Філарет ніколи не надсилав і не буде надсилати на адресу Російської православної церкви, патріарха Кирила або кого-небудь іншого прохання про помилування", – зазначив він.
У РПЦ наголосили, що ЗМІ перекрутили суть листа Філарета, і підтвердили, що він не просив про помилування.
В Україні діє Українська православна церква Київського і Московського патріархатів, Українська автокефальна православна церква і низка церков інших конфесій. Учора РПЦ офіційно визнала незалежний статус Української православної церкви Московського патріархату.