РФ не зацікавлена в зустрічі "Нормандської четвірки" – Пристайко
Росія шукає підстав для того, щоб не проводити зустріч лідерів країн нормандського формату, заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.
Росія поки що не зацікавлена в зустрічі лідерів чотирьох країн у нормандському форматі. Про це 7 жовтня в ефірі телеканала ICTV заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.
Відповідаючи на запитання про умови проведення зустрічі лідерів країн "Нормандської четвірки" Пристайко сказав, що Росія вже не вперше заявляє про нову "третю" умову, оскільки із самого початку було погоджено лише дві – припинення вогню та підтримання "хлібного перемир'я" і погодження "формули Штайнмаєра".
"Десь 3–4 вересня з'явилася ще одна умова – про те, ще треба узгодити документ, який будуть підписувати лідери "Нормандської четвірки" під час своєї зустрічі. Насправді цієї домовленості не було, але Росія пропонує нові й нові варіанти. Я думаю, що це пов'язано з тим, що Україна взяла й виконала дві існуючі умови: ми давно припинили стріляти і пообіцяли "хлібне перемир'я", щоб не гинули люди, і ми говоримо про цю злощасну "формулу Штанмаєра", про яку тепер усі знають. Я думаю, відчуваючи, що тиск збільшується, що Україна робить певні реальні кроки, Росія змушена шукати нові й нові підстави для того, щоб не проводити цю зустріч", – сказав міністр.
Пристайко підкреслив, що на сьогоднішній момент він не бачить зацікавленості Росії у проведенні цієї зустрічі.
"Щонайменше на цей час зустріч відкладається далі й далі. Перший раз ми чули про технічну неможливість [президента РФ Володимира] Путіна приїхати, хоча два лідери запропонували, і дата була запропонована французами, і зараз троє лідерів – наш президент, французький і німецький канцлер – готові, пропонуються нові дати. Але поки що до цього часу ми не чули від Росії про готовність зустрітися в цьому форматі", – заявив він.
Пристайко сказав, що в разі, якщо зустріч таки відбудеться, Україна розраховує там почути, що війна закінчилася, що РФ готова забрати війська та звільнити територію від найманців і що Україна може проводити вибори й відновлювати суверенітет і територіальну цілісність.
"Що хоче почути Путін, я не знаю, але можу собі уявити, що він хотів би продовження цієї ситуації [на Донбасі], бо вона його, у принципі, влаштовує. Ті півтора, може, два, мільярди [доларів на рік], які він витрачає для того, щоб тримати нас із вами всіх прив'язаними до себе, так, як він робить це у Придністров'ї, Абхазії та Осетії, – це його, мені здається, влаштовує. Що влаштовує наших німецьких і французьких друзів? На превеликий жаль, я думаю, що вони турбуються, щоб якнайшвидше [це] закінчити і відновити бізнес [із Росією], як вони кажуть, business as usual. Якщо ми знайдемо якусь середню точку, де ми можемо зустрітися з усіма нашими інтересами, – це буде найкраще, що ми зможемо "витягти" від зустрічі чотирьох людей, які очолюють чотири держави", – заявив міністр.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
Зустріч "Нормандської четвірки" повинна була відбутися 16 вересня. Україна, Франція та Німеччина були готові до проведення саміту, але РФ не погодилася.
6 жовтня помічник Путіна Юрій Ушаков після погодження тристоронньої контактною групою з урегулювання конфлікту на Донбасі "формули Штайнмаєра" заявив, що шанси на проведення зустрічі лідерів країн "Нормандської четвірки" зростають.
Президент України Володимир Зеленський розповідав, що положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України й після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації.
"Жодних виборів під дулами кулеметів не буде і не може бути", – підкреслював Зеленський. Він зазначав, що усунуто останню перешкоду на шляху до проведення саміту "Нормандської четвірки".