СБУ перевіряє КМІС у зв'язку з опитуванням про можливе відокремлення Галичини від України
У СБУ виявили ознаки закликів до посягання на територіальну цілісність і недоторканність України в опитуванні Київського міжнародного інституту соціології.
Служба безпеки Львівської області проводить перевірку Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) у зв'язку з питанням про ймовірне приєднання Галичини до іншої держави чи її відокремлення від України в опитуванні КМІС "Думки і погляди жителів Галичини: квітень – травень 2019". Про це 24 квітня повідомила у Facebook прес-служба регіонального управління СБУ.
"Відповідно до попередніх експертних висновків, вказане "опитування" містить окремі ознаки складу злочину, передбаченого ст. 110 Кримінального кодексу України. Зокрема, публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до посягання на територіальну цілісність і недоторканність України", – заявили у спецслужбі.
У СБУ зазначили, що встановлюють причетних до організації провокацій для притягнення їх до відповідальності, і закликали не сприяти поширенню опитування КМІС, яке у спецслужбі вважають "елементом ворожої пропаганди".
Генеральний директор КМІС Володимир Паніотто повідомив у коментарі "theБабель", що опитування замовило КМІСу видання "Дзеркало тижня", яке хотіло виявити ознаки "західного сепаратизму".
"Запитання формулювало "Дзеркало тижня", але ми їх коригували, щоб вони були нейтральними з точки зору важливості будь-якої відповіді, щоб не було тиску на респондента. [Головред "Дзеркала тижня" Юлія] Мостова каже приблизно таке: після подій з Угорщиною сепаратизм може бути не тільки на сході, а й на заході. А держава, з її погляду, нічого не робить в цьому напрямку, тому вона хоче зробити статтю, щоб звернути увагу на цю проблему", – заявив директор КМІС.
Він додав, що аналогічне опитування проводили у 2014 році на сході країни, і в інституті не очікували такої реакції від правоохоронних органів.
"Телефонували з львівської СБУ, до нашого офісу в Києві приходили вже із СБУ. Вони поки що вивчають цю ситуацію. Я не знаю, чим ця історія, власне, закінчиться. Яким чином можна щось вивчати, якщо не ставити такі запитання, от як вивчати тоді стан сепаратизму?" – підкреслив Паніотто.
У "Дзеркалі тижня" заявили, що систематично, коли вдається знайти кошти, проводять суспільно значущі соціологічні опитування.
"Подібні соціологічні опитування здатні принести практичну користь насамперед тим, від кого в нашій державі залежить прийняття життєво важливих рішень", – підкреслили у виданні.
У "Дзеркалі тижня" зазначили, що у 2014 році провели опитування у восьми східних областях України, яке засвідчило, що ті "дуже далекі від того рівня проросійськості, на який розраховував Кремль".
"У той момент багато хто заявляв, що опитування "Дзеркала тижня" зупинило гарячі голови і доказово продемонструвало, що ці області переважною більшістю асоціюють себе з Україною, а не з Росією", – підкреслили у виданні.