Шендерович: Мої п'ять копійок у колізію Гордон – Стрєлков. Журналіст може брати інтерв'ю хоч у Гітлера
Навколо інтерв'ю з одним із ватажків бойовиків на Донбасі Ігорем Гіркіним (Стрєлковим) склалася парадоксальна ситуація, коли журналіст Дмитро Гордон змушений "виправдовуватися за те, щодо чого абсолютно має рацію", заявив російський публіцист і письменник Віктор Шендерович.
Журналіст має право брати інтерв'ю навіть у лідера нацистської Німеччини Адольфа Гітлера, а потім, немов медпрацівник, "заповнити медичну картку, ні в чому не збрехавши". Про це на своїй сторінці у Facebook написав публіцист Віктор Шендерович, коментуючи інтерв'ю засновника інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона з ватажком російських бойовиків на Донбасі Ігорем Гіркіним (Стрєлковим).
"Мої п'ять копійок у колізію Гордон – Стрєлков. Журналіст може брати інтерв'ю хоч у Гітлера, і це великий журналістський успіх, якщо вдається домовитися про таке інтерв'ю, залишається тільки заздрити... Журналіст має, як проктолог, вимити руки після того, як закінчить приймати, і акуратно заповнити медичну картку, ні в чому не збрехавши. Єдина, але дуже важлива, відмінність – за родом своєї роботи він не має права зберігати чужі таємниці, які було відкрито в результаті такої розмови. Це суспільно важливе знання, а його робота – збільшувати кількість такого знання", – написав Шендерович.
Він також додав, що брати інтерв'ю у будь-кого, не означає поділяти його "інтереси й ідеали".
"На що журналіст не має права? Він не має права на спільні з Гітлером інтереси та ідеали (в цьому разі він стає пресслужбою Гітлера або його піар-агентом). Він не має пити з ним пиво у вільний час, фотографуватися, обійнявшись, хизуватися знайомством і набивати собі ціну своїми можливостями у зв'язку з таким знайомством", – підкреслив Шендерович.
Письменник назвав парадоксом ситуацію, яка склалася в суспільстві навколо самого факту появи інтерв'ю.
"Смішний вимальовується парадокс: Гордон зараз виправдовується за те, щодо чого він абсолютно має рацію!" – переконаний Шендерович.
Інтерв'ю Гордона з Гіркіним вийшло у YouTube 18 травня. Його було записано через Skype. Під час інтерв'ю Гіркін зізнався, що віддавав накази вбивати українців, і назвав імена активістів, яких розстріляли за його командою. Частина журналістів, політиків та активістів розкритикувала інтерв'ю. Вони заявили, що в такий спосіб Гордон легітимізує злочинців в українському інформаційному просторі. 18 травня під редакцією видання "ГОРДОН" у Києві активісти провели мітинг.
В Офісі генпрокурора повідомили, що інформацію з інтерв'ю з Гіркіним і колишньою "прокуроркою" анексованого Росією Криму Наталією Поклонською, яке вийшло раніше цього місяця, буде долучено до кримінальних проваджень, які стосуються збройної агресії РФ проти України. "Можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. У тому числі і про катастрофу літака MH17", – сказав заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов після виходу інтерв'ю з Гіркіним.
Сам Гордон заявив, що інтерв'ю він зробив "у співдружності з українськими спецслужбами". За його словами, інформацію про злочини проти України, озвучену в інтерв'ю Поклонською та Гіркіним, передано до Гааги, щоб використати її як свідчення на процесі у справі про анексію Криму і воєнну агресію на Донбасі.
Журналіст-розслідувач міжнародної групи Bellingcat Хрісто Грозєв вважає, що інформацію, озвучену Гіркіним, може бути використано в судовому процесі проти останнього. "Для мене очевидно, що частину запитань було підготовлено з метою, щоб Гіркін упіймався", – підкреслив представник Bellingcat.
У СБУ заявили, що програми з Поклонською і Гіркіним вивчають на предмет доказів агресії РФ проти України, і зазначили, що проведення інтерв'ю було ініціативою журналіста.
Під час анексії Криму Росією в лютому – березні 2014 року громадянин РФ Гіркін був радником глави окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова. Із квітня до серпня 2014-го брав участь у воєнному конфлікті на Донбасі. Під його керівництвом у квітні бойовики захопили Слов'янськ Донецької області (вони утримували місто до липня). На початку серпня стало відомо, що Гіркін склав повноваження "міністра оборони ДНР" і повернувся в Росію.
Гіркін перебуває в розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Він є одним із чотирьох обвинувачуваних у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес проводять у Нідерландах, Гіркін відмовився брати в ньому участь. Перебуває під санкціями ЄС і США.