Ілларіонов: Чи може журналіст брати інтерв'ю в убивці й терориста? Безумовно. На совісті Путіна, Сі, Мугабе, Асада, Мадуро набагато більше людських життів, ніж у Гіркіна. У чому різниця?

Ілларіонов: Гіркін, який віддавав накази на вбивство й особисто вбивав, – безумовно, мерзотник. А Путін – менший мерзотник? 
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Журналісти брали й беруть інтерв'ю у кривавих диктаторів і аморальних особистостей, таких як президент РФ Володимир Путін, голова КНР Сі Цзіньпін, президент Сирії Башар Асад, президент Венесуели Ніколас Мадуро, покійний лідер Зімбабве Роберт Мугабе, ніхто у світі не думає засуджувати співробітників медіа за це. Однак бесіди засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона з  колишньою "прокуроркою" Криму Наталією Поклонською і ексватажком бойовиків "ДНР" Ігорем Гіркіним викликали "жахливо-тоталітарну реакцію", зазначив російський аналітик, старший науковий співробітник Інституту Катона у Вашингтоні Андрій Ілларіонов.

Інтерв'ю журналіста Дмитра Гордона з ватажком бойовиків Ігорем Гіркіним і з колишньою "прокуроркою Криму" Наталією Поклонською викликали в частини громадськості в Росії та в Україні таку запеклу, "жахливо-тоталітарну" реакцію, що доводиться повторювати елементарні істини про свободу слова і про право журналіста на виконання своїх професійних обов'язків. Про це заявив російський аналітик, старший науковий співробітник Інституту Катона у Вашингтоні Андрій Ілларіонов у LiveJournal.

Запитання, чи може журналіст інтерв'ювати того, кого хоче, Ілларіонов назвав "безглуздим для будь-якої людини, яка покинула старшу групу дитячого садка".

Він звернув увагу на те, що представники ЗМІ регулярно брали й беруть інтерв'ю у президента РФ Володимира Путіна, голови КНР Сі Цзіньпіна, президента Сирії Башара Асада, президента Венесуели Ніколаса Мадуро, покійного лідера Зімбабве Роберта Мугабе, які "є ворогами набагато більшої частини людства, ніж Гіркін і Поклонська".

"Чи може журналіст (або будь-яка інша людина) брати інтерв'ю в убивці й терориста? Безумовно. На совісті Путіна, Сі, Мугабе, Асада, Мадуро набагато більше людських життів, ніж у Гіркіна. Чому в терористів, винних у загибелі сотень тисяч і мільйонів людей, можна брати інтерв'ю, а у терористів, винних у загибелі десятків і сотень людей, не можна? У чому різниця?" – цікавиться аналітик.

Ніхто не проводить кампанії із засудження репортерів, які спілкувалися з Путіним, зазначив Ілларіонов.

"Гіркін, який віддавав накази на вбивство й особисто вбивав, – безумовно мерзотник. А Путін публічно обіцяв ховати своїх покидьків за спинами жінок і дітей, – менший мерзотник? Путін, за наказами якого вбито 14 тисяч українців, тисячу грузин і осетин, десятки тисяч сирійців, чеченців, росіян, унаслідок дій та бездіяльності якого просто зараз гинуть від COVID-19 тисячі російських громадян, він, що, – менший мерзотник?" – написав він.

Тільки 2020 року інтерв'ю в ексватажка бойовиків "ДНР" брали Стів Розенберг із ВВС і Марк Беннеттс із Times, нагадав Ілларіонов. "Ніхто не називає їх ні зрадниками, ні запроданцями, ні консервами КДБ/ФСБ", – додав він.

Ілларіонов: Не вистачить місця перерахувати дещицю того, що зробив Гордон із розкриття агентури КДБ/ФСБ в Україні

Гордон опублікував у YouTube інтерв'ю з Поклонською 11 травня, із Гіркіним – 18 травня. Обидві програми записали за допомогою Skype.

Деякі журналісти, політики та активісти розкритикували інтерв'ю. Вони заявили, що в такий спосіб Гордон легітимізує злочинців в українському інформаційному просторі. 18 травня під редакцією видання "ГОРДОН" у Києві активісти провели мітинг.

У комісії з журналістської етики заявили, що програма з Поклонською не порушує українського законодавства, і її можна використана проти неї під час розслідування окупації Криму. В Офісі генпрокурора повідомили, що інформацію з інтерв'ю з Гіркіним і Поклонською долучать до кримінальних проваджень, які стосуються збройної агресії РФ проти України. "Можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. У тому числі і про катастрофу літака MH17", – сказав заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов після виходу інтерв'ю з Гіркіним, який є одним із чотирьох обвинувачуваних у справі про катастрофу рейсу МН17 у Донецькій області 2014 року.

Сам Гордон заявив, що інтерв'ю він зробив "у співдружності з українськими спецслужбами". За його словами, інформацію про злочини проти України, озвучена в інтерв'ю Поклонською і Гіркіним, передали до Гааги для використання як свідчень під час процесу у справі про анексію Криму і військову агресію на Донбасі.

У СБУ заявили, що програми з Поклонською і Гіркіним вивчають щодо доказів агресії РФ проти України, і зазначили, що проведення інтерв'ю було ініціативою журналіста.