Шокін вимагає від Держбюро розслідувань відкрити справу проти Байдена
Колишній генеральний прокурор України Віктор Шокін звинуватив у тиску колишнього віцепрезидента і кандидата у президенти Сполучених Штатів Джо Байдена. За його словами, Байден намагався "згорнути" розслідування кримінальних проваджень за фактами протиправної діяльності осіб, пов'язаних із українською компанією Burisma.
Колишній генеральний прокурор Віктор Шокін у своїй заяві на ім'я глави Державного бюро України вимагає відкрити кримінальне провадження стосовно колишнього віцепрезидента США Джо Байдена за втручання в діяльність працівника правоохоронного органу. Текст заяви є в розпорядженні агентства "Інтерфакс-Україна".
"Прошу внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення громадянином США Джозефом Байденом на території України та за її межами щодо мене кримінального правопорушення, а саме втручання в діяльність працівника правоохоронного органу... Негайно розпочати досудове розслідування і дати слідчим ДБР письмові вказівки", – ідеться в заяві Шокіна.
Ексчиновник підкреслив, що погодився покинути посаду генпрокурора України через тиск Байдена.
"Протягом останніх місяців 2015 року та перших 2016 року Джозеф Байден, використовуючи своє службове становище, кілька разів особисто прибував до України з офіційними візитами, маючи на меті проведення з керівниками держави переговорів щодо мого усунення з посади і, як наслідок, згортання об'єктивного розслідування кримінальних проваджень за фактами протиправної діяльності осіб, пов'язаних із компанією Burisma Holding Limited (Кіпр), зокрема сина зазначеного високопосадовця", – зауважує Шокін.
За його словами, Байден вимагав звільнити його в обмін на безперешкодне надання державної гарантії США на суму $1 млрд.
Шокін був генпрокурором України з лютого 2015 року до квітня 2016-го. З 2017 року він намагається поновитися на посаді. Шокін вважає, що його звільнення було незаконним і що за законом "у нього ще два роки і чотири місяці повноважень".
У січні 2018 року Байден розповів, що в обмін на кредитні гарантії від США він вимагав від президента і прем'єра України звільнити генпрокурора Шокіна. "І той сучий син був звільнений, а на його місце поставили того, кому в той час довіряли", – зазначив колишній віцепрезидент США. Шокін відповів, що заява Байдена вкотре підтвердила, що його звільнення відбулося незаконно і під зовнішнім тиском на керівництво України.
Історію зі звільненням Шокіна і роллю в ній Байдена зараз використовують у США республіканці, які намагаються захистити Трампа в скандалі з можливим імпічментом.
Причиною ініціативи запуску процедури імпічменту Трампа в американському Конгресі стала історія із сином Джо Байдена Гантером, який працював у раді директорів української компанії Burisma. Після змінення влади в Україні 2014 року Генеральна прокуратура України розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито.
Як свідчить стенограма телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня 2019 року, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.
На засіданні 18 грудня Палата представників Конгресу США схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Демократи вважають, що глава Білого дому заради власної політичної вигоди проігнорував національні інтереси США. Трамп став третім американським президентом, якому оголосила імпічмент Палата представників.
Сенат 16 січня розпочав процес у справі про імпічмент Трампа.