Сіярто заявив Столтенбергу, що ситуація з Україною істотно погіршилася

Угорщина вже кілька разів блокувала засідання комісії Україна – НАТО
Фото: ЕРА

На зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Україна діє проти угорської меншини.

Ситуація щодо України помітно погіршилася внаслідок відсутності поправок до українського закону "Про освіту" та нового закону про мову, ухваленого Верховною Радою. Про це 25 жовтня заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто за підсумками зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Брюсселі, повідомляє прес-служба угорського уряду.

Сіярто зазначає, що Київ діє проти угорської меншини.

Угорський міністр підкреслив, що новий закон про мову "позбавляє національні громади права користування рідною мовою в культурі, засобах масової інформації та самоврядуванні, освіті".

За таких умов, підкреслив Сіярто, Угорщина не може затвердити проведення наради міністрів закордонних справ на рівні Ради НАТО – Україна.

Для розблокування нарад потрібно внести зміни до українського законодавства згідно з рекомендацією Венеціанської комісії, додав він.

"За словами міністра, Столтенберг запитав, чи можна сприймати всерйоз зобов'язання України щодо НАТО, якщо Київ не виконав простих умов, які були відомі ще рік тому", – сказав Сіярто.

Угорщина вже кілька разів блокувала засідання комісії Україна – НАТО через ухвалений Верховною Радою закон "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні. Після ухвалення закону Будапешт висловив занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні.

Сіярто говорив, що Будапешт буде блокувати зближення України з ЄС і НАТО, поки Київ не внесе змін до документа. Закон уже набув чинності, але для врегулювання ситуації Україна запропонувала продовжити термін імплементації мовної статті до 2023 року (ухвалений закон передбачає, що вона набуде чинності у 2020-му).

"Укрінформ" 19 вересня опублікував відео, на якому, як стверджувало агентство, жителям Закарпаття видають угорські паспорти в консульстві Угорщини в Берегові. Водочас їм радять приховувати факт набуття угорського громадянства від влади України.

Кримінальне провадження за фактами видавання громадянам України паспортів Угорщини в Берегові розслідують за статтею про державну зраду, повідомили у прокуратурі Закарпатської області 28 вересня.

Через скандал Україна оголосила персоною нон ґрата консула Угорщини в Берегові. У відповідь Угорщина вислала українського консула.

8 жовтня сайт "Миротворець" опублікував список із понад 300 жителів Закарпатської області, які отримали паспорти Угорщини, будучи, як стверджують волонтери, державними службовцями і депутатами місцевих рад.

10 жовтня МЗС Угорщини викликало посла України Любов Непоп через публікацію даних закарпатських чиновників на "Миротворці" і появу на сайті Верховної Ради України петиції про врегулювання статусу громадян України з подвійним і більше громадянством країн ЄС. Сіярто заявив, що у відкритих базах даних не можна знайти інформації про подвійне громадянство, тому до публікації на "Миротворці" може бути причетною влада України.