Скандал із Трампом уберіг Зеленського від ще більших проблем – Чалий
Якщо стенограми розмови президента України Володимира Зеленського із президентом США Дональдом Трампом є правдивими, то є можливість уникнути затягування України в американські внутрішньополітичні конфлікти, вважає колишній посол України у США Валерій Чалий.
Оприлюднення стенограми розмови президента України Володимира Зеленського та президента США Дональда Трампа вберегло главу Української держави від ще більших проблем. Таку думку в інтерв'ю LВ.ua, опублікованому 14 жовтня, висловив колишній посол України у США Валерій Чалий.
На запитання, чи має конкретні ризики для національних інтересів листування колишнього спеціального представника Державного департаменту США з питань України Курта Волкера з американськими та українськими чиновниками, а також стенограма переговорів Трампа із Зеленським, Чалий відповів: "Я зараз скажу трохи парадоксальну річ. Мені здається, що те, що стало відомо, навпаки, уберегло нашого президента, Україну від ще більших проблем".
"Тому що тепер набагато складніше буде робити речі, про які йдеться в розмовах. Зараз до цієї історії прикута величезна увага. Тож якщо всі ці телефонні розмови, ці роздруківки правдиві, то є можливість уникнути затягування України в американські внутрішньополітичні чвари", – додав він.
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США, демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту президента Трампа через скандал, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск Трампа на президента України Володимира Зеленського під час липневої телефонної розмови.
25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови. Вона свідчить, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
Трамп називає розслідування "полюванням на відьом" і наполягає, що не тиснув на Зеленського. Зеленський заявив, що під час телефонної бесіди його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у передвиборчу кампанію у США.
У скарзі зазначено, що 26 липня, наступного дня після розмови президентів Волкер прибув до України й зустрівся із Зеленським та іншими українськими політиками. Разом зі спецпредставником був посол США у Європейському союзі Гордон Сондленд. За даними інформатора, Волкер і Сондленд давали Зеленському поради, що робити з вимогами Трампа до українського президента.
Крім того, інформатор заявив, що починаючи із середини травня 2019 року чув від численних американських чиновників, що особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані "в обхід процедури ухвалення рішень у сфері національної безпеки" спілкувався з українськими чиновниками, ретранслюючи їм повідомлення від Трампа і здійснюючи зворотну комунікацію. Він пише, що в цей період часу Волкер і Сондленд зустрічалися із Джуліані, намагаючись "не допустити шкоди нацбезпеці США". Також Волкер і Сондленд, як зазначено у скарзі, зустрічалися із представниками нової української влади, не тільки щоб обговорити поточні політичні питання, а й щоб навчити їх "розуміти й реагувати на послання", які приходять офіційними каналами і з боку Джуліані.
27 вересня, наступного дня після публікації тексту скарги, американські ЗМІ повідомили про відставку Волкера.